logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Ile trwa stworzenie strony internetowej? Tworzenie stron i sklepów www

26.02.2024


Ile trwa stworzenie strony internetowej? Tworzenie stron i sklepów www

Udostępnij Post

Rozpoczynając nowy projekt lub markę wszystko staramy się planować co do dnia, a może nawet i godziny! W takich sytuacjach wiedza o tym ile potrwa stworzenie strony www jest bardzo ważna, bez tego nie jesteś w stanie zaplanować kolejnych kroków w działalności.

W tym artykule postaram się jak najbardziej przybliżyć temat CZASU potrzebnego na stworzenie witryny www, ta wiedza pozwoli chociaż na przybliżone określenie terminu stworzenia strony internetowej dla firmy lub dla innego Twojego projektu.

Strona w 3 dni - czy to możliwe?

Ile trwa stworzenie strony internetowej? Tworzenie stron i sklepów www

Często w internecie słyszymy pytanie: "Czy możliwe jest stworzenie strony internetowej w kilka dni?" Odpowiedź brzmi: choć technicznie możliwe jest zbudowanie podstawowej strony w tak krótkim czasie, musimy jasno stwierdzić – nie da się stworzyć dobrej strony w takim krótkim czasie, strony, która spełniałaby wszystkie założone cele biznesowe i była zarazem dobrze zaprojektowana. Powód? Proces tworzenia skutecznej strony internetowej jest znacznie bardziej złożony i obejmuje szereg etapów, które wymagają czasu i uwagi.

Złożoność Procesu

Projekt strony internetowej, która nie tylko przyciąga uwagę, ale i przekłada się na realne korzyści biznesowe, wymaga głębokiego zrozumienia potrzeb i zachowań użytkowników, a także celów, jakie ma spełniać strona. Samo określenie celu strony oraz określenie dokładnych ram czasowych to kilka dni. Oto, dlaczego proces ten nie może zostać skrócony do kilku dni:

Analiza i strategia: Zanim napisany zostanie pierwszy wiersz kodu, konieczna jest analiza celów biznesowych, grupy docelowej i konkurencji. To fundament, na którym budowana jest cała strona. W czasie tworzenia takiej strony realizujemy warsztaty z klientem i staramy się dokładnie określić funkcjonalności nowej strony firmowej 

Projektowanie UX/UI - projekt graficzny: Projektowanie doświadczeń użytkownika (UX) i interfejsu użytkownika (UI) to więcej niż tylko estetyka. Chodzi o stworzenie intuicyjnej i przyjaznej ścieżki, która prowadzi użytkownika do podjęcia określonych działań, np. zakupu produktu czy skontaktowania się z firmą. Projekt graficzny tworzymy na podstawie warsztatu i briefu wypełnionego na wcześniejszym etapie. Sam proces takiego indywidualnego projektu graficznego Twojej strony może sięgać 2 tygodni albo i więcej. Im więcej podstron będzie znajdowało się na Twojej stronie, tym więcej czasu trwa projektowanie grafiki.

Programowanie: Tworzenie kodu strony, integracja z systemami zarządzania treścią (CMS), konfiguracja funkcji e-commerce – to wszystko wymaga czasu i specjalistycznej wiedzy. Jest to etap, w którym programista musi pokazać co potrafi :) 

Optymalizacja SEO: Aby strona była widoczna w wynikach wyszukiwania, musi być zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych. To proces, który obejmuje zarówno optymalizację techniczną, jak i treści.

Testowanie: Każda strona musi zostać dokładnie przetestowana pod kątem błędów, responsywności na różnych urządzeniach oraz wydajności. To kluczowe dla zapewnienia pozytywnych doświadczeń użytkowników.

Wdrożenie: Na każdym etapie dawaliśmy z siebie wszystko i wreszcie... nadchodzi upragnione wdrożenie. W przypadku prostych stron przeważnie takie wdrożenie jest stosunkowo proste i szybkie. Więcej natomiast czasu trwa wdrożenie przy rozbudowanych stronach, gdzie specyfikacja to kilka stron A4 :) Warto wliczać etap wdrożenia do czasu realizacji strony.

Co Zamiast Szybkości?

Zamiast dążyć do rekordowo szybkiego czasu realizacji, warto skupić się na jakości i skuteczności. Dobra strona internetowa to taka, która jest przemyślana, dobrze zaprojektowana i optymalizowana – proces jej tworzenia może zająć tygodnie czy nawet miesiące, ale efekt końcowy będzie wartością dodaną dla Twojego biznesu.

Podczas gdy stworzenie strony "na już" jest technicznie możliwe, prawda jest taka, że strony zbudowane w pośpiechu rzadko kiedy są w stanie spełniać swoje biznesowe cele. Proces tworzenia strony internetowej jest złożony i wieloetapowy, a każdy skrót w tym procesie może odbić się na jej jakości i efektywności. Inwestycja w czas i zasoby na etapie projektowania i rozwoju strony internetowej jest kluczowa dla osiągnięcia długoterminowego sukcesu w cyfrowym świecie.

Ile trwa tworzenie strony internetowej?

Czas potrzebny na stworzenie strony internetowej może znacznie różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak złożoność projektu, wymagana funkcjonalność, jakość i dostępność treści, a także doświadczenie i zasoby zespołu projektowego.

Poniżej podam szacunkowe terminy realizacji dla różnych rodzajów stron internetowych

  1. Prosta strona firmowa lub blog: Strony o podstawowej funkcjonalności, wizytówka, z kilkoma zakładkami i treścią głównie tekstową, mogą być gotowe już w ciągu 2-4 tygodni. Takie wizytówki zazwyczaj nie wymagają skomplikowanych funkcji i mogą być szybko zrealizowane przez niewielki zespół.

  2. Strona internetowa dla małej lub średniej firmy: Interaktywne strony wymagające bardziej złożonych funkcji, takich jak formularze kontaktowe, integracja z mediami społecznościowymi lub blog, mogą być gotowe w ciągu 3-5 tygodni. Czas ten uwzględnia opracowanie indywidualnego projektu, optymalizację pod kątem SEO i wstępną zawartość.

  3. Platformy kursowe: stworzenie takiej strony zajmie około 3-5 tygodni,

  4. Rozbudowana strona internetowa posiadająca wiele podstron - landingów, podstrony dla każdej z usług. Czas tworzenia strony internetowej w takiej sytuacji jest znacznie dłuższy. Proces tworzenia treści, plan strony, optymalizacja pod pozycjonowanie, budowa strony internetowej może zająć 3-6 a może i nawet aż do 8 tygodni!

De facto czas stworzenia strony zależy od samego klienta i potrzeb danego projektu :) 

Te wyliczenia oparłem na doświadczeniu naszego zespołu i mogą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od zespołu deweloperskiego, technologii i stopnia gotowości materiałów od klienta. Ważne jest, aby na początku ustalić jasne cele i ramy czasowe, a także przewidzieć możliwość elastyczności w harmonogramie, aby zapewnić wysoką jakość końcowego produktu.

Czas tworzenia sklepu internetowego

Tworzenie sklepu internetowego to złożony proces, wymagający uwzględnienia wielu aspektów – od projektowania interfejsu użytkownika, poprzez integrację systemów płatności, aż po optymalizację pod kątem wyszukiwarek internetowych. Czas potrzebny na stworzenie funkcjonalnego i atrakcyjnego sklepu online może znacząco się różnić. Szacunkowo termin wykonania może wahać się między 4 tygodniami, a nawet 12! W przypadku własnych systemów sklepowych czas ten jest nielimitowany... może to zająć kilka miesięcy.

ile trwa stworzenie sklepu internetowego

Budowa strony - prosty Landing Page na Wordpress czy profesjonalna, rozbudowana, interaktywna witryna?

Wybór między prostym Landing Page na WordPress a profesjonalną, rozbudowaną, interaktywną witryną jest kluczowym rozstrzygnięciem, które wpłynie nie tylko na wizerunek Twojej marki w internecie, ale również na skuteczność osiągania celów biznesowych.

Landing Page na WordPress jest szybką i ekonomiczną opcją, idealną dla mniejszych projektów i firm z ograniczonym budżetem. Umożliwia łatwe zarządzanie treścią i podstawową optymalizację SEO. 

Zaawansowana, interaktywna witryna oferuje niemal nieograniczone możliwości personalizacji i skalowalności, co pozwala na dokładne odzwierciedlenie charakteru marki i zaspokojenie specyficznych potrzeb użytkowników. Wymaga to jednak większych inwestycji czasowych i finansowych oraz może pociągać za sobą konieczność korzystania ze wsparcia większej ilości specjalistów.

Wybór zależy od celów biznesowych, dostępnych zasobów i poziomu zaangażowania, jakiego możesz oczekiwać od swojej strony internetowej. Prosty Landing Page jest odpowiedni dla projektów o krótkim terminie i mniejszym zakresie, podczas gdy rozbudowana witryna jest lepsza dla firm z długoterminową wizją i chęcią budowania silnej obecności online.

Czas trwania stworzenia strony internetowej - Agencja vs Freelancer

Decydując się na stworzenie strony internetowej, jednym z kluczowych wyborów jest zatrudnienie agencji (osobiście nie lubię tego słowa - źle mi się kojarzy :) ) lub freelancera. Każda z tych ścieżek ma swoje zalety i wady, szczególnie jeśli chodzi o czas potrzebny na realizację projektu. Wybór między agencją a freelancerem może mieć znaczący wpływ na harmonogram projektu, koszty i jakość końcowego produktu.

freelancer vs zespol programistow czas tworzenia strony www

Rzetelny wykonawca a czas realizacji - freelancer vs zespół profesjonalistów

Decyzja o zatrudnieniu freelancera lub zespołu specjalistów ma znaczący wpływ na proces tworzenia strony internetowej. Freelancerzy mogą oferować większą elastyczność, lecz ich ograniczone zasoby mogą wpłynąć na czas realizacji i zakres umiejętności dostępnych dla projektu. Z kolei zespół specjalistów zapewnia kompleksowe podejście, dostęp do szerokiego zakresu umiejętności i zaawansowanych narzędzi, co przekłada się na wyższą jakość końcowego produktu i efektywniejsze zarządzanie czasem.

Zespół specjalistów jest zdecydowanie lepszym wyborem dla projektów wymagających wysokiej jakości, złożoności i szybkości realizacji. Dzięki pracy zespołowej, możliwe jest jednoczesne zajmowanie się różnymi aspektami projektu, co znacznie skraca czas potrzebny na jego ukończenie. Wybierając zespół, zyskujesz także dostęp do pełnego spektrum ekspertyz niezbędnych do stworzenia nowoczesnej, funkcjonalnej i estetycznie przyciągającej strony internetowej.

Co najciekawsze argument, że freelancer jest tańszy już po części nie jest prawdą. Stawki freelancerów na przestrzeni ostatnich lat poszły na tyle wysoko, że praktycznie zrównały się ze stawką całego zespołu projektowego.

Proces tworzenia strony www

Jeżeli interesuje Cię to jaki proces musi przejść firma, która tworzy strony internetowe to przeczytaj nasz inny, szeroki artykuł w tym temacie - Etapy tworzenia strony internetowej

Podsumowanie - czas realizacji strony internetowej

Tworzenie strony internetowej jest procesem złożonym i wieloetapowym, którego czas trwania zależy od wielu czynników, takich jak złożoność projektu, wymagane funkcjonalności, dostępność treści, oraz doświadczenie i zasoby zespołu deweloperskiego. Kluczowymi etapami w procesie tworzenia strony są analiza i strategia, projektowanie UX/UI, programowanie, optymalizacja SEO, testowanie oraz wdrożenie.

Warto skupić się na jakości i skuteczności strony internetowej, zamiast dążyć do jej jak najszybszego stworzenia. Dobra strona internetowa powinna być przemyślana, dobrze zaprojektowana i optymalizowana, co wymaga inwestycji czasu i zasobów, ale przynosi długoterminowe korzyści dla biznesu.

ile trwa budowa strony www cta

Bezpłatna
Konsultacja

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zbudujmy stronę internetową, która zarabia i osiąga cele!