logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Etapy tworzenia strony internetowej

03.01.2023

Strony WWW

Etapy tworzenia strony internetowej

Udostępnij Post

Wprowadzenie - etapy projektowania stron internetowych


Proces budowy strony to często ciężki i długotrwały proces, który nie tylko polega na stworzeniu projektu graficznego strony czy jej zaprogramowaniu, a także na analizie branży, potencjalnych klientów i przyszłych działań marketingowych, jakie firma może wykonywać z użyciem strony internetowej. Zlecając stworzenie strony www fajnie jest wiedzieć jak to wygląda z perspektywy klienta już przed podjęciem współpracy, szczególnie kiedy zastanawiamy się czy w ogóle chcemy się w to bawić, inwestować w zakup strony internetowej.

Więc czy warto tworzyć stronę?


W aktualnych czasach myślę, że mogę śmiało stwierdzić, że 90% firm ma stronę internetową, dlatego ważne jest, żeby nie być ostatnim i skupić się na budowaniu własnej strony internetowej, która będzie pomagała w rozwoju biznesu. Oczywiście warto postawić na stworzenie strony jeżeli faktycznie ona działa w Twojej branży, inaczej nie ma sensu tworzenia nowej strony internetowej.

Strona internetowa wymaga wiele wysiłku w wybranie wykonawcy strony internetowej, stworzenie treści strony i administrację strony internetowej. Jest wiele etapów pracy i kilka z nich opisaliśmy niżej, dlatego zapraszam Cię do przeczytania tego postu i zobacz jak tworzymy strony internetowe i jak wyglądają poszczególne etapy budowy stron

Analiza branży, klienta i firmy


Zaczynając projektowanie strony internetowej musimy w ogóle określić do kogo ta strona jest kierowana. Ważna jest tutaj charakterystyka idealnego klienta, cele firmy czy też konkretna branża, w której działamy. Każda branża wygląda z goła inaczej dlatego każda strona, którą tworzymy jest specjalnie dostosowana do charakterystyki branży, klientów i firmy, dla której budujemy stronę internetową. Użyteczność strony internetowej zależy od tego etapu - Nie tylko wygląd strony jest ważny, a jej cała budowa, rozmieszczenie elementów i odpowiednie sekcje, i utrzymanie użytkownika jak najdłużej, aby kierować go ku zamierzonego celu, za który odpowiedzialna jest zrealizowana strona internetowa.

Przed rozpoczęciem działań tworzenia strony internetowej określ po co Tobie lub Twojej firmie strona internetowa - jaki masz w tym cel i czy faktycznie jest Ci ona potrzebna. Pomoże Ci to w uchronieniu ewentualnego budżetu, który realnie nie przyniesie ci ogromnych, opłacalnych korzyści. strona ma przekazać informacje o firmie, jej usługach i wzbudzić zaufanie, dlatego ten etap jest taki ważny przy tworzeniu strony internetowej, a szczególnie strony głównej, która odpowiedzialna jest za pierwsze przedstawienie firmy.

Etapy tworzenia stron internetowych

Wybór Technologiczny


W zależności od rodzaju projektu strony czy aplikacji internetowej etap wyboru technologicznego znajduje się na różnych miejscach. Jeżeli klient chce mniejszą lub średnią stronę to już podczas rozmów możemy wywnioskować jaka technologia będzie najlepsza do zbudowania strony internetowej i oszacować koszty stworzenia takiego serwisu internetowego. Natomiast jeżeli projekt klienta jest o wiele bardziej wymagający, to technologie wybieramy już po rozpoczęciu współpracy i w trakcie pracy nad analizą branży. Oczywiście w takiej sytuacji przedstawiamy wiele możliwości wyboru odpowiednio wcześniej. Drugi scenariusz wyboru po rozpoczęciu współpracy jest używany tylko w specyficznych przypadkach.

Podczas wyboru technologicznego patrzymy na ważne elementy strony, które muszą być zaimplementowane w jak najlepszej formie. W przypadku prostych stron przeważnie idziemy w stronę popularnych i sprawdzonych systemów CM np. strony wordpress, w innej sytuacji, gdzie potrzebne są nam nowoczesne rozwiązania i możliwość stabilnego i ciągłego rozwoju wybieramy realizację strony internetowej na technologiach takich jak: Nuxt, Vue, React, Next, Strapi i inne... Dzięki takiej długiej liście możliwości technologicznych, nasza firma jest w stanie dobrać dla Twojej strony internetowej i firmy idealne rozwiązanie, które będzie pomagało Ci w codziennym rozwoju strony internetowej i biznesu w Internecie. Na tym etapie planujemy stronę i jej techniczne wymagania i funkcjonalności, pozwoli nam to w przyszłości zaoszczędzić czas i dobrać odpowiednio wcześniej najlepszą technologię do stworzenia odpowiedniej strony internetowej.

Projektowanie graficzne strony internetowej

Projekt graficzny dobrej strony


Po realizacji analizy branży jesteśmy gotowi przejść do kolejnego etapu jakim jest tworzenie designu strony internetowej. Na tym etapie tworzymy całą identyfikacje Twojej firmy. Strony, które tworzymy są bardzo nowoczesne i przejrzyste - naszym celem jest, aby zbudowana przez nas strona internetowa przyciągała nowych klientów i realizowała również cele Twojej firmy.

Na samym początku tworzymy prosty mockup, który wizualizuje mniej więcej rozmieszczenie elementów i treści na stronie czy sklepie internetowym, jest to proces poglądowy, aby sprawdzić czy idziemy w dobrym kierunku. Po stworzeniu mockupu spotykamy się z klientem i przedstawiamy mu aktualny wynik naszej pracy i przedstawiamy potencjalnie dobre rozwiązania do wykorzystania na stronie www. Po zaakceptowaniu projektu przechodzimy do bardziej rozbudowanego projektowania graficznego, w którym to już nadajemy pełen kształt i wygląd strony. Dzięki przeprowadzonej wcześniej analizie, na tym etapie wiemy jak pokazać produkt lub usługę naszego klienta na stronie, aby pozwalało to na skalowanie firmy i jeszcze większy przyszłościowy rozwój strony. Wiemy jakie kolory dobrać, jak rozwiązać bolączki potencjalnych klientów naszego klienta i przedstawić im idealne rozwiązanie na ich inne problemy.

Dzięki dobremu zaprojektowaniu projektu graficznego strony internetowej jesteśmy w stanie efektywnie pomóc w rozwoju firmy klientów, a to przekłada się na ich większe zarobki. Na tym etapie potrzebujemy kolejnej akceptacji, aby przejść już do kodowania nowoczesnej strony strony internetowej.

Tworzenie stron internetowych wordpress

Kodowanie strony, czyli programowanie profesjonalnej strony internetowej


Po stworzeniu wyglądu strony internetowej w naszym procesie tworzenia strony www przyszedł czas na faktycznie jej robienie. Ten etap projektowania stron jest najdłuższy, to tak naprawdę w tym miejscu całą naszą wiedzę zdobytą w poprzednich etapach przelewamy na kod. Programowanie dobrej strony internetowej wymaga lat doświadczenia i wielu nabytych umiejętności. Często dla naszych klientów realizujemy własne, kreatywne rozwiązania i gdyby nie nasi programiści nie byłoby to możliwe.

Optymalizacja pozycjonowanie strony (SEO) w projektowaniu stron internetowych


Strony internetowe powinny być zoptymalizowanie po wyszukiwarki internetowe, aby wasza strona znajdowała się na możliwie najwyższej pozycji. Na proces pozycjonowania strony internetowej wpływa wiele elementów, ale są, ale między innymi wyróżniamy responsywność stron internetowych, prędkość działania, strukturę linków wewnętrznych i co ważne Core Web Vitals, czyli elementy pokazujące nam czy strona jest dobrze zaprojektowana i czy Google ją lubi :) Elementy pozycjonowania, które są tutaj wypisane to tylko techniczne aspekty, na które możemy wpłynąć tworząc strony internetowe, innymi elementami, takimi jak Link Building, zajmują się już zewnętrzne firmy pozycjonujące.

Kodowanie stron internetowej

testy strony www


Po zbudowaniu strony internetowej rozpoczyna się etap testowania działania strony internetowej. Dzięki przeróżnym narzędziom jesteśmy w stanie sprawdzić działanie strony internetowej na bardzo ogromnej ilości urządzeń. Etap ten jest bardzo ważny w procesie projektu strony, bo co nam z kalkulatora na stronie, który nie będzie działał na urządzeniach firmy Apple! Testujemy masę różnych kombinacji na różnych urządzeniach, aby wszystkie elementy strony działały jak najlepiej, sprawdzamy też graficznie czy strona na różnej wielkości urządzeniach oddaje swoje zamierzone piękno. Kierujemy się najwyższą jakością wykonania strony, dlatego oddając projekt jesteśmy pewni, że nasza strona jest dobrze zaprojektowana i będzie odpowiadała aktualnym trendom oraz wejdzie do grona wspaniałych, nowoczesnych stron internetowych, które realizują cele firm w Polsce i na Świecie.

Testowanie strony internetowej www

Wdrożenie i uruchomienie strony internetowej


Kiedy nadejdzie czas, aby strona internetowa samodzielnie zaczęła działać Umieszczamy stronę internetową w internecie. Do wdrożenia strony potrzebujemy hostingu lub serwera, na którym będziemy mogli dodać naszą stronę. Wdrażając strony internetowe należy dobrać odpowiedni hosting, aby uciągnął ruch użytkowników, którzy będą wchodzić na naszą stronę, i żeby strona działała szybko i sprawnie. Tworząc strony www dla naszych klientów zawsze pomagamy w doborze odpowiednich parametrów serwera, aby korzyści z posiadania strony były jak największe.

Wdrożenie strony internetowej

Opieka techniczna strony


Kiedy już masz stronę internetową przyda się wsparcie w codziennych elementach zarządzania stroną. Możesz sam zajmować się administracją strony internetowej, ale opieka strony internetowej obejmuje takie elementy jak tworzenie kopii zapasowych, optymalizacja kodu strony, przeprowadzanie aktualizacji systemu i wtyczek, dbanie o zabezpieczenia i wiele, wiele więcej! Dlatego jeżeli nie masz wystarczających umiejętności, a nie chciałbyś zepsuć swojej strony, polecamy polecić administrację stroną internetową innej firmie

Administracja strony internetowej strony internetowe profesjonalne

Ile trwa proces tworzenia strony internetowej


Proces tworzenia strony www zależy od wielu czynników i zamierzonych funkcjonalności. Proste strony wizytówki firmy to kwestia 2-3 tygodni razem ze stworzeniem projektu graficznego. Natomiast zbudowanie strony internetowej z większa ilością funkcjonalności i z np. modułem sklepu zajmuje już więcej czasu - 3-4 tygodnie. Jeżeli zależy Ci na czasie zawsze możesz poinformować o tym wykonawcę a jestem przekonany, że uwzględni to na etapie tworzenia strony.

Tworzenie strony internetowej samemu


Tworzenie responsywnych stron internetowych nie należy do najprostszego zadania. Zdecydowanie odradzamy używania kreatorów stron. Zdecydowanie lepszym wyborem jest postawienie na zewnętrznego wykonawcę strony internetowej. Kreatory stron www mają to od siebie, że jesteśmy uzależnieni od dostawcy tego kreatora i mamy ograniczoną władzę nad swoją stroną. Większość funkcjonalności strony internetowej, które byśmy chcieli mieć nie będą możliwe do wykonania w gotowym kreatorze strony. Dodatkowo w każdej chwili miesięczna opłata za stronę stworzoną w taki sposób może się znacząco zwiększyć i narazić Cię na jeszcze większe koszty. Pomijamy fakt tego, że jeżeli nie zajmujesz się tworzeniem stron internetowych na co dzień to nie do końca możesz wiedzieć dużo rzeczy o właściwym tworzeniu strony i dobrych praktykach. Zdecydowanie lepiej postawić na stworzenie dedykowanej strony internetowej przez profesjonalistów, niżeli użyć gotowego kreatora.

Cena strony internetowej


Cena zależy od bardzo wielu czynników. Zbudowanie strony internetowej wordpress może by stosunkowo niskim wydatkiem, ale to zależy od ilości funkcjonalności. Do tego dochodzą takie elementy jak indywidualny projekt graficzny, hosting i domena. Strona internetowa wizytówka to jedna z najprostrzych możliwości tworzenia stron www dla Twojej firmy. Obserwuj nasz blog, bo niedługo pojawi się obszerny post na ten temat.

Bezpłatna
Konsultacja

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zbudujmy stronę internetową, która zarabia i osiąga cele!