logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Jaki System Sklepowy Wybrać, Alternatywy dla Shopera

11.10.2022

E-commerce

Jaki System Sklepowy Wybrać, Alternatywy dla Shopera

Udostępnij Post

Kiedy warto przejść na inny system sklepowy z shopera lub innego SAAS

Z biegiem rozwoju sklepu internetowego zwykle wymagamy większych możliwości rozwoju naszego sklepu, tego też oczekują klienci, chcą stałego ułatwiania i przedstawiania im nowych, większych, lepszych możliwości i ułatwień. Sklepy internetowe SAAS takie jak Shoper czy shoplo (aktualnie shoplo zostało wykupione przez shopera) mają ograniczone możliwości a każde zmiany to szukanie deweloperów, którzy to wykonują - a jest ich mała liczba, przez to też cena jest większa.

Kolejnym problemem posiadania sklepu jako SAAS jest opieranie całego swojego biznesu na decyzjach zewnętrznej firmy. Taki dostawca usługi sklepowej może z miesiąca na miesiąc zmienić cenę abonamentu, zmienić warunki świadczenia usług itp… Również sklep taki jest na infrastrukturze dostawcy, więc nie mamy władzy nad dostępnością sklepu.

Ostatnimi dniami echem w całym internecie odbiły się problemy ze sklepami na platformie Shoper - pojawiały się długie i częste przerwy w działalności sklepów opartych na Shoperze. Takie sytuacje wygenerowały ogromne straty dla sklepów opartych o system Shopera i irytację sprzedawców

Plusy Shopera

Żeby nie było za gorzko to są też plusy sklepów SAAS, Dzięki platformom SAAS można uruchomić swój sklep w kilka minut za początkowo bardzo niską cenę. Nie będzie to sklep imponujący, ale pozwoli w szybki i prosty sposób sprzedawać produkty bez specjalistycznej wiedzy. Nie musimy się martwić o serwera a zainstalowanie innego wyglądu strony to jedno kliknięcie.

Najpopularniejsze systemy sklepowe

Istnieje ogromna ilość różnych systemów sklepowych i umówienie wszystkich jest niemożliwe, szczególnie, że duża część z bardzo potężnych systemów nie jest za bardzo znana - popularna jest wśród ogromnych firm, które stale posiadają dział IT, który pilnuje i rozwija serwis.

Z tego powodu omówimy najpopularniejsze i najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu! Do takich rozwiązań zaliczają się Wordpress / Woocommerce, Prestashop oraz Magento. Poniżej również załączamy zrzut ekranu z google trends, aby zobrazować popularność wymienionych wcześniej systemów.

system sklepowy woocommerce prestashop magento

Sklep internetowy Wordpress / Woocommerce

Najbardziej znanym CMS na świecie jest właśnie Wordpress, według różnych danych szacuje się, że nawet ponad 40% stron internetowych na świecie opartych jest o system wordpress. Jednogłośnie musimy powiedzieć, że wordpress to świetny CMS i posiada nieograniczone możliwości

Wordpress jest otwartym oprogramowaniem dlatego sam w sobie jest darmowy, każdy może go pobrać i zacząć używać za darmo. Żeby dodać możliwości sklepowe wystarczy zainstalować, również darmową, wtyczkę o nazwie Woocommerce. Ta wtyczka poszerza możliwości naszego CMS z bloga na sklep internetowy.

Wordpress sam w sobie jest mało wymagającym systemem, nie potrzeba niesamowicie mocnych serwerów, aby postawić na nim sklep. Jednak warto też brać pod uwagę w przypadku sklepów internetowych lepsze serwery, żeby zapewnić większą wydajność. Jednak koszty utrzymania na serwerze systemu Woocommerce będą znacząco niższe niż koszty utrzymania sklepów opartych na Prestashop czy Magento


Sklep internetowy można stworzyć na trzy sposoby - używając gotowego szablonu, tworząc nowy szablon (wygląd sklepu) lub wykorzystując natywne bloki i wtyczki gutenberg. Najważniejsze, żeby nigdy nie używać i nie zgadzać się na rozwiązania takie jak elementor. Budowanie sklepów i stron przy użyciu tej wtyczki znacząco pogarsza jakość naszej strony internetowej i posiada tylko minusy, szczególnie, że tworząc sklep internetowy patrzymy przyszłościowo, a świetnego SEO na elementorze nie zrobisz... Tworzenie własnego motywu posiada za to same plusy! Jest to droższe niż wdrożenie gotowego motywu i musi być wykonane przez programistów, ale ma się nad nim pełną władzę - takie szablony są szybsze niż ogólnodostępne i dzięki temu, że są tworzone na zamówienie są dopasowane do potrzeb danego sklepu internetowego. Niestety jak już wcześniej napisałem całkowicie własny motyw to spory wydatek..., dlatego mamy kolejną alternatywę!

Połączenie dobrej jakości kodu i super ceny! Wykorzystanie Gutenberg i gotowych bloków. Dzięki temu sposobowi stworzenia strony, będzie ona bardzo szybka, stworzona pod indywidualny projekt graficzny, a do tego w dobrej cenie!

SEO w Wordpress / Woocommerce

Sam w sobie wordpress w domyśle nie posiada wielkich udogodnień SEO, jednak po zainstalowaniu wtyczki do SEO te możliwością są ogromne i znacząco większe niż w przypadku sklepu internetowego Prestashop czy Magento.

Rozszerzenia i dodatki w Wordpress i Woocomme

Wordpress króluje w różnych dodatkach i wszelkie integracje z kurierami, bramkami płatności są dostępne w większości za darmo lub za niską cenę. Warto też mieć na uwadzę, że im większa liczba wtyczek zainstalowanych na naszym systemie, tym wolniejszy jest sklep. Dlatego, niektóre elementy warto, żeby zostały zaimplementowane przez programistów bezpośrednio w motywie lub mniejszym pluginie, który posiada tylko funkcje, które są nam niezbędne.

Koszt stworzenia sklepu Woocommerce

Koszt stworzenia sklepu internetowego Wordpress / Woocommerce jest znacząco niższa niż w przypadku stworzenia na Prestashop czy Magento. Jest to spowodowane tym, że bardziej czasochłonne i trudniejsze jest tworzenie sklepów na prestashop czy magento. Koszt takie sklepu opartego o Woocommerce to powyżej 3000 zł, w zależności od wybranych rozwiązań i możliwości. W przypadku chęci stworzenia własnego wyglądu cena ta jest wyższa a stworzenie takiego sklepu jest bardziej czasochłonne, ale wyniki są niesamowite!

Sklep Internetowy Prestashop

Przez wielu uwielbiany i zarazem znienawidzony system sklepowy. Prestashop, podobnie jak Wordpress, jest otwartym systemem - każdy może go pobrać i zacząć używać od razu za darmo. Różnica pomiędzy Prestashop a Woocommerce jest taka, że prestashop to cały system sklepowy stworzony w domyśle do tworzenia sklepów internetowych, a Woocommerce to wtyczka do Wordpressa, czyli rozszerzenie możliwości bloga dodatkowo na sklep internetowy.

Prestashop jest wymagającym systemem sklepowym i wymaga o wiele mocniejszych serwerów niż woocommerce / wordpress, koszta są znacząco większe w utrzymaniu takiego sklepu.

Warto wspomnieć, że w przypadku sklepu na Prestashop dobrze jest mieć wsparcie programisty, który w razie wypadku pomoże naprawić sklep. Czasami Prestashop może z chwili na chwili przestać działać, zdarza się to rzadko, ale warto mieć kogoś w takiej sytuacji.

Tworząc wygląd sklepu na Prestashop również mamy dwie opcje - gotowy szablon lub stworzenie własnego od podstaw przez agencję taką jak nasza. Tworzenie szablonów Prestashop jest znacznie bardziej wymagające, ale też wyniki prędkości są niesamowite!

Ogromnym plusem Prestashop są od razu wbudowane super rozwiązania do zarządzania sklepem. W prestashop w domyśle możemy dodawać produkty i strony w wielu językach i sklep jest do tego przystosowany. Jest to znaczący plus przy przyszłościowej ekspansji sklepu na inne rynki. W przypadku Woocommerce wymagana jest wtyczka do tłumaczenia taka jak WPML.

SEO Prestashop

Prestashop posiada dobre możliwości seo, można z łatwością zmieniać różne dane i przyjazne adresy url, jest to proste i czytelne. Możliwości są jednak lekko mniejsze niż w przypadku woocommerce z pluginem Yoast SEO. Nie są to znaczące różnice, ale yoast seo na etapie pisania opisu podpowiada czy ten opis jest dobry.

Rozszerzenia, dodatki i wtyczki w Prestashop

Prestashop posiada bardzo dużą ilość wtyczek dostępnych na oficjalnej stronie prestashop. Niektóre są darmowe i niektóre płatne, w przypadku płatnych wtyczek są one zwykle droższe w porównaniu do wtyczek wordpressa. Spowodowane jest to tym, że w prestashop trudniejsze jest pisanie dodatkowych funkcjonalności niż to jest w Wordpressie

Koszt stworzenia sklepu Prestashop

Koszt stworzenia sklepu internetowego Prestashop jest wyższa niż w przypadku stworzenia sklepu w oparciu o Woocommerce. Zarządzanie i tworzenie sklepu Prestashop jest trudniejsze niż w woocommerce przez co cena tworzenia i wsparcia będzie wyższa. Szczególnie wyższa będzie jeżeli chcesz stworzyć własny wygląd sklepu, tworzenie motywów do prestashop jest znacząco droższe.

Kiedy używać Prestashop

Na twoim sklepie będzie duża ilość produktów - liczona w tysiącach Chcesz wychodzić na rynki zagraniczne Masz większe możliwości finansowe i twój biznes już sam na siebie zarabia Dla małych i średnich firm

Sklep Internetowy Magento

Przepotężny system sklepowy, bardziej porównywalny z Prestashop. Szybki i posiadający ogromną ilość funkcji z czego najbardziej charakterystyczna to personalizacja układu konkretnych stron. Przy posiadaniu sklepu na Magento wymagany jest sztab specjalistów, którzy ewentualnie w przypadku zmian lub problemów przyjdą na ratunek.

Magento posiada możliwość odrębnych zmian na konkretnych językowych wersjach co przy ogromnych biznesach ma duże znaczenie.

Sklep oparty na Magento jest dobry dla największych sklepów internetowych, dla firm, które generują miliony złoty obrotu i mają możliwości wdrożenia oraz administrowania sklepu Magento

Co jest lepsze Woocommerce czy Prestashop

Z naszego doświadczenia wynika, że Prestashop jest trochę szybszy, natomiast wszelkie moduły i wtyczki są droższe. Również nie ma takiej możliwości prostej zmiany stron jak w przypadku wordpressa. Prestashop nie posiada takiego edytora graficznego, wszelkie własne funkcjonalności będzie trudniej zrobić w przypadku Prestashop


Popularne systemy sklepowe woocommerce czy prestashop

Podsumowanie

Wypisane tutaj systemy sklepowe to naprawde wielkie kobyły. Na każdym z tych systemów można stworzyć wspaniały sklep internetowy, który będzie zarabiał. Istnieją jeszcze inne możliwości tworzenia sklepów internetowych z tak zwanym headless CMS. Z tego rozwiązania korzystają największe i najlepsze marki, które cały czas coś zmieniają i chcą rozwijać swój sklep.

Podsumuję to prosto:

  • Jeżeli masz duży budżet (więcej niż 15000 zł) i dużą liczbę produktów - wybierz Prestashop

  • Jeżeli posiadasz ogromny budżet, dużą liczbę produktów i będziesz sprzedawać na cały świat z różnymi rodzajami promocji - wybierz Magento

  • Jeżeli masz mniejszy budżet - wybierz Woocommerce

  • Nie chcesz wydawać masy pieniędzy a chcesz mieć fajny i dobry sklep - wybierz woocommerce

  • Jeżeli masz duży budżet a małą liczbę produktów… to już zależy od dodatkowych rozwiązań jakie chcesz, aby Twój sklep posiadał. Może całkowicie indywidualne rozwiązanie będzie w takim wypadku dla Twojej firmy najlepsze? :)

Bezpłatna
Konsultacja

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zbudujmy stronę internetową, która zarabia i osiąga cele!