logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Co to prospecting w sprzedaży - jak pozyskiwać klientów i leady, metody poszukiwania klientów

29.11.2023


Co to prospecting w sprzedaży - jak pozyskiwać klientów i leady, metody poszukiwania klientów

Udostępnij Post

Zastanawiałeś się kiedyś, jak ożywić świat sprzedaży i przekształcić go z monotonnej pracy w coś fascynującego? Klucz do sukcesu tkwi w odkryciu, jak skutecznie przyciągnąć odpowiednich klientów. Wyobraź sobie, że zamiast biernego czekania na zgłaszających się klientów, jesteś w stanie aktywnie ich przyciągnąć, nawet w sytuacji, gdy twoje reklamy przestają konwertować i jesteś niewidoczny w wyszukiwarkach. To nie musi być tylko marzeniem. W tym artykule odkryjesz różnorodne, sprawdzone strategie generowania leadów, które nie tylko pomogą zdobyć nowych klientów, ale także znacząco zwiększą Twoje szanse na sukces w sprzedaży. Przygotuj się na inspirującą podróż po świecie aktywnej sprzedaży i prospectingu, która odmieni sposób, w jaki myślisz o zdobywaniu klientów.

Czym jest prospecting - definicja

Prospecting to proces poszukiwania i identyfikowania potencjalnych klientów, którzy mogą być zainteresowani oferowanymi przez firmę produktami lub usługami. Jest to kluczowe działanie w świecie biznesu i sprzedaży, skoncentrowane na systematycznym odnajdywaniu, segmentowaniu, a następnie angażowaniu osób lub firm, które najlepiej odpowiadają profilowi idealnego klienta.

Celem prospectingu jest nie tylko znalezienie nowych możliwości sprzedaży, ale również nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami i przekształcenie ich w nowych klientów. To strategiczne podejście wymaga głębokiej analizy rynku i danych, aby skutecznie docierać do właściwych odbiorców i maksymalizować zwrot z inwestycji w działania marketingowe. Prospecting praktycznie zawsze jest wykorzystywaną techniką i metodą poszukiwania klienta w sektorze B2B 

Etapy prospectingu - proces

 1. Identyfikacja potencjalnych klientów - buyer persona

 2. Kampania prospectingowa (działanie typu cold calling, cold mailing itp.)

 3. Oznaka zainteresowania ze strony prospectu i nawiązanie kontaktu (np. kiedy prospect odpisuje nam na nasz email z poprzedniego etapu)

 4. Budowanie relacji - przecież nikt nie lubi jak ktoś chce nam od razu coś sprzedać, pamiętajmy, że nasz produkt lub usługa musi być wartościowy. Buduj relację z prospectem, pomagaj, proponuj dobre rozwiązania dla jego firmy i zamieniaj cold leada w gorętszy lead - hot lead

 5. Przekształcenie prospectów w klientów

Czy proces prospectingu a proces sprzedaży to jest to samo?

Choć proces prospectingu i lejek sprzedażowy są ściśle powiązane i często współdziałają w strategii sprzedażowej, nie są to te same koncepcje. Oba procesy odgrywają kluczowe role w cyklu sprzedaży, ale każdy z nich ma swoje specyficzne cele i funkcje. 

Prospecting skupia się na wczesnych etapach cyklu sprzedaży. Jego głównym celem jest identyfikacja potencjalnych klientów (leadów) i nawiązanie z nimi pierwszego kontaktu. Proces ten obejmuje działania takie jak określenie profilu idealnego klienta, badanie rynku, tworzenie list potencjalnych klientów i inicjowanie pierwszej komunikacji. Jest to etap, na którym handlowiec aktywnie poszukuje nowych możliwości sprzedażowych i stara się przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, zanim jeszcze rozpoczną oni proces zakupowy.

Proces sprzedażowy, z kolei, obejmuje wszystkie etapy od identyfikacji leadów po finalizację transakcji i nawet po-sprzedażową obsługę klienta. Proces ten zaczyna się tam, gdzie kończy prospecting, ale jest znacznie szerszy i obejmuje budowanie relacji z klientem, prezentację i adaptację oferty do potrzeb klienta, negocjacje, zamknięcie sprzedaży oraz działania po sprzedaży mające na celu utrzymanie klienta i jego satysfakcji. Proces sprzedażowy jest kompleksowym podejściem do przekształcania leadów w klientów i utrzymania ich długoterminowej lojalności.

Metody prospectingu w sprzedaży

W dziedzinie prospectingu nie istnieje uniwersalna metoda, która sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Odpowiedni wybór metody zależy od specyfiki branży, oferowanych produktów i usług, a także od profilu grupy docelowej. Poniżej przedstawiam kilka metod prospectingu, które mogą stanowić punkt wyjścia do dalszego dostosowywania do specyfikacji Twojej branży i firmy.

 1. Lokalny prospecting - najprostsza metoda, która prawdopodobnie jest znana każdemu. Wystarczy wejść w mapy google lub jakiś katalog firm i pobierać dane firm, które pasują do naszego profilu idealnego klienta.

 2. Wykorzystanie aplikacji do zbierania danych osób - aplikacje korzystające z platform takich jak LinkedIn lub inne media społecznościowe, które umożliwiają zbieranie kontaktów do potencjalnych klientów.

 3. Generowanie leadów - pozyskiwanie danych kontaktowych potencjalnych klientów za pomocą formularzy online, rejestracji na webinarach, czy uczestnictwa w konkursach.

 4. Marketing bezpośredni - bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami poprzez np. rozmowy telefoniczne, wysyłkę maili czy korespondencję.

 5. Social selling - wykorzystanie platform społecznościowych, takich jak LinkedIn czy Facebook, do nawiązywania kontaktów z potencjalnymi klientami i budowania relacji biznesowych.

 6. Referral marketing - poleganie na poleceniach od zadowolonych klientów, którzy polecają firmę swoim znajomym.

 7. Event marketing - udział w targach, konferencjach czy innych wydarzeniach branżowych, podczas których można nawiązywać kontakty z potencjalnymi klientami.

 8. Kampanie reklamowe - wykorzystanie reklam w mediach tradycyjnych i internetowych, aby dotrzeć do potencjalnych klientów.

 9. Analiza konkurencji - badanie działań konkurencji i wykorzystanie tych informacji do pozyskiwania klientów.

 10. Współpraca z partnerami - nawiązanie współpracy z innymi firmami lub partnerami, którzy posiadają dostęp do potencjalnych klientów.

Każda z tych metod może być skuteczna w odpowiednich warunkach i w połączeniu z dobrze dopasowaną strategią. Ważne jest, aby dokładnie analizować swoją grupę docelową i branżę, aby wybrać metody prospectingu, które będą najbardziej efektywne w dotarciu do potencjalnych klientów i przekształceniu ich w lojalnych klientów firmy.

Czy opłaca się robić prospecting?

Prospecting jest kluczowym elementem w strategii sprzedaży B2B, mającym znaczący wpływ na wyniki sprzedaży. Skuteczne zarządzanie działaniami prospectingowymi przez zespół sprzedażowy, pod kierownictwem doświadczonego szefa sprzedaży, znacząco zwiększa możliwości pozyskania nowych klientów oraz wpływa na poprawę jakości leadów. Współpraca i koordynacja działań pod okiem szefa sprzedaży są kluczem do osiągnięcia lepszych wyników sprzedażowych.

Działania te nie tylko wspierają pozyskiwanie klientów, ale także są istotne w budowaniu długotrwałych relacji biznesowych, co jest szczególnie ważne w kontekście sprzedaży B2B. Prospecting pozwala na skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów, budowanie zaufania i ugruntowanie pozycji firmy jako wiarygodnego dostawcy.

Ponadto, proces prospectingu charakteryzuje się dobrą efektywnością kosztową w porównaniu z innymi metodami marketingowymi, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla firm poszukujących efektywnych sposobów na zwiększenie swoich szans sprzedaży przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

Linkedin a prospecting

Temat ten jest na tyle ciekawy, że postanowiłem napisać o tym więcej niż jedno zdanie.

LinkedIn, jako największa na świecie platforma biznesowa, jest nieocenionym narzędziem do prowadzenia działań prospectingowych, czyli identyfikacji potencjalnych klientów. Dzięki swoim unikalnym funkcjom i szerokiemu zasięgowi, LinkedIn umożliwia skuteczne dotarcie do odpowiednich osób i firm, które mogą być zainteresowane Twoimi produktami lub usługami. Szczególnie ciekawym narzędziem na Linkedinie jest Sales Navigator, który umożliwia znaleźć praktycznie każdego. Jest to nieodłączne medium w prospectingu b2b, które zdecydowanie pomoże pozyskać klientów.

Dlaczego ważny jest dobry prospecting w sprzedaży?

Prospecting, czyli identyfikacja i pozyskiwanie potencjalnych klientów, jest jednym z kluczowych elementów procesu sprzedaży. Bez skutecznego prospectingu, nawet najbardziej zaawansowane strategie sprzedaży mogą okazać się nieskuteczne. Oto kilka powodów, dla których dobry prospecting jest tak ważny w sprzedaży:

Wypełnianie lejka sprzedaży

Dobry prospecting jest niezbędny do wypełniania lejka sprzedaży. Bez ciągłego przepływu potencjalnych klientów do lejka, sprzedaż może szybko zacząć spadać. Prospecting pomaga zapewnić, że zawsze jest wystarczająco dużo potencjalnych klientów na różnych etapach procesu sprzedaży.

Zrozumienie rynku

Prospecting pozwala na lepsze zrozumienie rynku i potrzeb klientów. Dzięki regularnemu kontaktowi z potencjalnymi klientami, sprzedawcy mogą lepiej zrozumieć, jakie problemy ich klienci próbują rozwiązać, jakie są ich priorytety i jakie rozwiązania mogą im najlepiej służyć.

Budowanie relacji

Dobry prospecting nie polega tylko na identyfikacji potencjalnych klientów, ale także na budowaniu z nimi relacji. Długotrwałe relacje z klientami są kluczem do utrzymania i wzrostu sprzedaży. Dzięki prospectingu, sprzedawcy mogą nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami i zacząć budować te ważne relacje.

Jak zautomatyzować prospecting?

Automatyzacja procesów jest kluczowym elementem efektywności, a prospecting nie jest wyjątkiem. Automatyzacja prospectingu pozwala firmom na skuteczniejsze zarządzanie czasem i zasobami, jednocześnie zwiększając skuteczność działań sprzedażowych. W tej sekcji przyjrzymy się, jak technologie i narzędzia mogą być wykorzystane do zautomatyzowania kluczowych aspektów procesu prospectingu, od identyfikacji potencjalnych klientów po komunikację i nurtowanie leadów. Zaprezentujemy praktyczne porady i strategie, które pomogą zintegrować automatyzację w Twoich działaniach prospectingowych, co przyczyni się do zwiększenia efektywności i umożliwi osiągnięcie lepszych wyników sprzedażowych.

Wykorzystaj narzędzia do automatycznego wyszukiwania leadów

Istnieją narzędzia, które automatycznie przeszukują internet w poszukiwaniu potencjalnych klientów na podstawie określonych kryteriów. Te narzędzia mogą gromadzić informacje takie jak nazwy firm, adresy e-mail, numery telefonów i wiele innych, które mogą być użyte do dalszych działań sprzedażowych.

Użyj automatycznego oprogramowania do wysyłania e-maili

Automatyczne oprogramowanie do wysyłania e-maili może znacznie usprawnić proces prospectingu. Możesz na przykład ustawić automatyczne e-maile do nowych potencjalnych klientów, które wyraziły zainteresowanie Twoją firmą lub produktem. Możesz również automatycznie wysyłać follow-upy do osób, które nie odpowiedziały na Twoje pierwsze wiadomości. Dzięki temu jeden z najważniejszych i najbardziej konsupcyjnych czasowo działanie prospectingowe zostanie w pełni zaautomatyzowane, a Twój dział sprzedaży będzie miał więcej czasu na dodatkowe generowanie potencjalnych klientów i finalizacje ofert :)

Wykorzystaj CRM do zarządzania leadami

Systemy CRM (Customer Relationship Management) mogą automatycznie śledzić interakcje z potencjalnymi klientami, takie jak e-maile, rozmowy telefoniczne i spotkania. Dzięki temu, zespoły sprzedaży mogą łatwo zobaczyć, które leady wymagają dalszej uwagi i które są najbardziej prawdopodobne do zamknięcia sprzedaży.

Użyj narzędzi do automatycznego planowania spotkań

Narzędzia do automatycznego planowania spotkań, takie jak Calendly, mogą znacznie usprawnić proces prospectingu. Zamiast wymieniać się wieloma e-mailami w celu ustalenia terminu spotkania, potencjalni klienci mogą po prostu wybrać dostępny termin w Twoim kalendarzu.

Pamiętaj, że automatyzacja prospectingu nie oznacza eliminacji ludzkiego elementu. Wciąż ważne jest, aby budować autentyczne relacje z potencjalnymi klientami i dostosowywać swoje podejście do ich indywidualnych potrzeb. Automatyzacja powinna być używana jako narzędzie, które pomaga zespołom sprzedaży skupić się na tym, co robią najlepiej - budowaniu relacji i zamykaniu sprzedaży.

Automatyzacja prospectingu może przyspieszyć proces pozyskiwania klientów, poprawić efektywność oraz zaoszczędzić czas i wysiłek. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu personalizacji oraz dbałości o jakość relacji z klientami.

Co to prospecting w sprzedaży - jak pozyskiwać klientów i leady, metody poszukiwania klientów

Kontakt z potencjalnym klientem

Chwilę również poświęcę czasu na kontakt z potencjalnym klientem, ponieważ pierwszy kontakt jest kluczowym momentem w procesie prospectingu. To wtedy tworzysz pierwsze wrażenie, które może zdecydować o tym, czy potencjalny klient będzie chciał kontynuować rozmowę. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie nawiązać kontakt z potencjalnym klientem:

Badanie przed kontaktem

Zanim skontaktujesz się z potencjalnym klientem, dokładnie go zbadań. Dowiedz się, jakie są jego potrzeby, jakie wyzwania stoją przed jego firmą i jakie rozwiązania mogą mu pomóc. Im więcej wiesz o potencjalnym kliencie, tym łatwiej będzie Ci nawiązać z nim kontakt i zaoferować mu wartość.

Personalizacja komunikacji

Unikaj generycznych wiadomości. Zamiast tego, dostosuj swoją komunikację do konkretnego klienta. Pokaż, że zrozumiałeś jego potrzeby i że jesteś w stanie mu pomóc. Personalizacja może znacznie zwiększyć szanse na nawiązanie skutecznego kontaktu.

Budowanie relacji

Nie próbuj sprzedać od razu. Zamiast tego, skup się na budowaniu relacji. Pokaż, że jesteś zainteresowany pomocą klientowi, a nie tylko sprzedażą swojego produktu. Budowanie relacji może zająć trochę czasu, ale jest kluczowe dla skutecznego prospectingu.

Profesjonalizm

Podczas pierwszego kontaktu z potencjalnym klientem ważne jest, aby zachować profesjonalizm. Bądź uprzejmy, szanuj czas klienta i zawsze dotrzymuj obietnic. Profesjonalizm może znacznie zwiększyć Twoje szanse na nawiązanie skutecznego kontaktu.

Pamiętaj, że pierwszy kontakt z potencjalnym klientem to tylko początek procesu sprzedaży. Ważne jest, aby kontynuować budowanie relacji i dostarczać wartość na każdym etapie procesu. Tylko wtedy będziesz mógł skutecznie przekształcić potencjalnych klientów w rzeczywistych klientów.

Bezpłatna
Konsultacja

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zbudujmy stronę internetową, która zarabia i osiąga cele!