logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Unikatowa propozycja sprzedaży - Czym jest usp i jak wykorzystać w biznesie

21.05.2023


Unikatowa propozycja sprzedaży - Czym jest usp i jak wykorzystać w biznesie

Udostępnij Post

Startujesz z produktem lub wchodzisz na rynek z nową marką i okazuje się, że nie sprzedajesz... Nikt tego nie lubi, może okazać się, że nie masz żadnego elementu, który wyróżnia Twoją ofertę na tle konkurencji. 

Ciężko znaleźć rynek, który dopiero powstaje. W większości przypadków, firmy tworzące nowy produkt działają już na dojrzałym rynku, który jest rozwinięty. Szczególnie w takim przypadku wypisanie cech oferty może być bardzo pomocne.

W tym poście dowiesz się czym jest USP, dlaczego warto stworzyć swój własny usp i jak pozwala to przedstawić unikalność produktu tworząc przy tym podwaliny marketingu.

Czym jest unikalna propozycja sprzedaży - usp, definicja

Skrót USP pochodzi od angielskiego zestawu słów Unique Selling Proposition, czyli unikalnej cechy sprzedażowej. Jest to element, który odróżnia produkt lub usługę od konkurencji i czyni ją bardziej atrakcyjną dla klientów. USP to przewaga konkurencyjna, która może przyciągać nowych klientów i zwiększać lojalność już istniejących. Może to być cecha produktu, jak i cecha firmy, na przykład jakość produktów, szybka dostawa, innowacyjność, niskie ceny, oryginalny design lub wyjątkowa obsługa klienta. Skuteczne wykorzystanie USP jest ważnym elementem w budowaniu sukcesu biznesowego.

Dlaczego unikatowa propozycja sprzedaży jest ważna

Trudno jest wejść na rynek z takim samym produktem, w tej samej niszy, przeznaczony do tych samych klientów. Dlaczego klienci mają wybierać akurat Twój produkt a nie konkurencji? Unikalna propozycja sprzedaży (USP) jest ważna z kilku powodów:

Wyróżnienie produktu

Pomaga wyróżnić produkt lub usługę na rynku - w dzisiejszych czasach rynek jest bardzo konkurencyjny, a klienci mają do wyboru wiele różnych opcji. Unikalna propozycja sprzedaży pozwala wyróżnić produkt lub usługę na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Ułatwia komunikację z klientami

Jasno określona USP ułatwia komunikację z klientami, ponieważ pozwala skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze i wyróżniające produkt lub usługę na tle konkurencji. USP pomoże Ci w przyszłości targetować potencjalnych klientów z wartościami, może to znacząco zmniejszyć koszty marketingu w przyszłości.

Zwiększona wartość marki

Zwiększa wartość marki - unikalna propozycja sprzedaży może być kluczowa dla budowania wartości marki, ponieważ pozwala konsumentom kojarzyć markę z konkretnym produktem lub usługą, która jest dla nich ważna i pozytywna. Dzięki temu zwiększasz zaufanie i autorytet.

Ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych

Jasno określona USP może pomóc konsumentom w podejmowaniu decyzji zakupowych, ponieważ daje im jasny punkt odniesienia i pozwala na łatwiejsze porównanie różnych produktów lub usług.

Wszystkie te czynniki są kluczowe dla sukcesu biznesowego, a unikalna propozycja sprzedaży jest jednym z najważniejszych elementów w budowaniu skutecznej strategii marketingowej i sprzedażowej.

Jak unique selling proposition może zwiększyć konwersję

Unikalna propozycja sprzedażowa (USP) może zwiększyć konwersję, czyli przekształcać więcej potencjalnych klientów w faktycznych klientów, na kilka sposobów:

  1. Wyróżnienie produktu lub usługi na tle konkurencji - jasno określona USP pozwala wyróżnić produkt lub usługę na tle konkurencji, co może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zwiększyć ich zainteresowanie. To z kolei może prowadzić do większej liczby kliknięć na stronę internetową, większej liczby zgłoszeń ofertowych lub zapytań o produkt lub usługę.

  2. Skoncentrowanie się na korzyściach dla klientów - unikalna propozycja sprzedażowa może skoncentrować się na korzyściach dla klientów, co jest kluczowe dla ich decyzji zakupowych. Jeśli USP jasno określa, w jaki sposób produkt lub usługa rozwiązuje problem klienta lub spełnia jego potrzeby, klient jest bardziej skłonny do zakupu.

  3. Pozycjonowanie w umyśle klienta - jasno określona USP może pomóc w pozycjonowaniu marki w umyśle klienta. Jeśli USP jest skutecznie komunikowana i kojarzona z marką, klienci będą bardziej skłonni do wyboru tej marki w porównaniu z konkurencją.

  4. Zwiększenie wartości marki - unikalna propozycja sprzedażowa może również pomóc w budowaniu wartości marki poprzez kojarzenie marki z cechami, które są dla klientów ważne. To z kolei może prowadzić do większej lojalności klientów i większej liczby powtarzających się zakupów.

Podsumowując, unikalna propozycja sprzedażowa może zwiększyć konwersję poprzez przyciąganie uwagi potencjalnych klientów, skoncentrowanie się na ich potrzebach i korzyściach, pozycjonowanie marki w umyśle klienta oraz budowanie wartości marki.

Przykłady wykorzystania usp

  1. Xiaomi i ich polityka niskich cen: Swego czasu firma Xiaomi bardzo solidnie weszła na rynek dzięki ich USP - ich telefony były bardzo tanie na tle konkurencji, a przy okazji były bardzo solidne. Chiński gigant bardzo często chwalił się tym, że zarabia na swoich produktach tylko bardzo mały procent.

  2. Restauracja: "Nasza restauracja to jedyny miejsce w mieście, gdzie możesz zjeść pizzę z ananasem bez obaw o spojrzenia pełne potępienia. Nasze sekretne ciasto i sos sprawiają, że nawet najwięksi sceptycy zaczynają wierzyć w moc ananasa na pizzy!"

  3. HubSpot: Ich USP to "Grow better with HubSpot". HubSpot oferuje platformę all-in-one, która zarządza twoim CRM, zespołem sprzedaży, kampaniami marketingowymi i obsługą klienta w jednym miejscu.

  4. Kosmetyki: Firma sprzedająca kosmetyki może wykorzystać USP w postaci naturalnych składników swoich produktów, co przyciągnie klientów poszukujących naturalnych rozwiązań - grupę docelową.

  5. Firma produkująca laptopy może wykorzystać USP w postaci długiej żywotności baterii lub wysokiej jakości ekranu. 

To są tylko podstawowe przykłady, im lepsze usp ustalisz tym większą szansę masz na wybicie swojego asortymentu na rynku i dotarcie do swoich klientów. Nie ma jednej recepty na to, żeby stworzyć usp – unikalna propozycja sprzedaży i nagle zwiększyć sprzedaż. Wymaga to dogłębnej analizy rynku i Twoich klientów.

Komunikacja poprzez reklamę + własna unikalna propozycja

Komunikacja poprzez reklamę i własna unikalna propozycja sprzedażowa są kluczowe dla skutecznej kampanii, strategii marketingowej i sprzedażowej.

Reklama jest ważnym narzędziem w promocji produktu lub usługi. Poprzez reklamę firma może dotrzeć do szerokiej publiczności i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Reklama może obejmować różne formy, takie jak reklama telewizyjna, reklama drukowana, reklama online, reklama radiowa itp. Ważne jest, aby reklama była skuteczna i przyciągała uwagę potencjalnych klientów. Właśnie tutaj unikalna propozycja sprzedażowa może być bardzo pomocna.

Własna unikalna propozycja sprzedażowa pozwala na wyróżnienie produktu lub usługi na tle konkurencji. Może pomóc w skoncentrowaniu się na korzyściach dla klientów oraz w pozycjonowaniu marki w umyśle klienta. Właśnie te cechy są kluczowe w skutecznej reklamie. Klienci chcą wiedzieć, jakie korzyści dla nich wynikają z zakupu produktu lub usługi i dlaczego warto wybrać daną markę. Unikalna propozycja sprzedażowa może skutecznie przekazać te informacje w sposób przystępny i atrakcyjny dla klientów.

Kombinacja komunikacji poprzez reklamę i własnej unikalnej propozycji sprzedażowej pozwala na budowanie silnej marki, przyciąganie uwagi klientów oraz zwiększanie sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że aby ta kombinacja była skuteczna, reklama musi skutecznie przekazywać wartości i korzyści związane z unikalną propozycją sprzedażową, a unikalna propozycja sprzedażowa musi być skutecznie komunikowana w reklamie.

Co powinno znajdować się w USP - selling point

Charakterystyka Twojego klienta: Znasz swoją publiczność jak swoją kieszeń. Czy są to młodzi profesjonaliści z kawą zamiast krwi, czy rodzice, którzy nie pamiętają, co to znaczy "wyspać się"? Im lepiej ich poznasz, tym lepiej trafisz w ich gusta.

Wyróżnik na tle konkurencji: Co sprawia, że Twój produkt lub usługa jest jak pizza z ananasem w świecie pizz? Coś, co tylko Ty oferujesz i co wyróżnia Cię na tle szarej masy. To jest Twój solista, który gra główną melodię w Twoim USP. Niech klienci mają wrażenie, że jest to jedyny produkt na rynku, który warto brać pod uwagę i zapewnia najlepsze rezultaty. No i przy okazji ten punkt może dobrze służyć jako slogan reklamowy, który pozwoli Ci na jeszcze większą widoczność w branży :)

W czym Twój produkt jest lepszy od innych: Twoja propozycja wartości to jak dobry żart - zawsze przyciąga uwagę. To jest to, co obiecujesz swoim klientom - czy to niższe ceny, lepsza jakość, szybsza usługa, czy coś innego, co dostarcza wartość.

Zaufanie - Proof points: To mogą być fakty, dane, referencje, które pokazują, że Twoja obietnica jest prawdziwa.

Brand Promise: Twoja obietnica marki to jak dobry punchline - łączy wszystko razem. To jest to, co klienci mogą oczekiwać za każdym razem, gdy korzystają z Twojego produktu lub usługi. To jest obietnica, którą składasz swoim klientom.

Emocje: Pamiętaj, że ludzie często podejmują decyzje zakupowe na podstawie emocji, a nie logiki (No chyba, że kierujesz swoje usługi/produkty w sektorze B2B, wtedy sytuacja wygląda zupełnie inaczej i logika gra główną rolę :) ). Dlatego Twój USP powinien być jak dobry komediant - zawsze dotyka emocji publiczności.

Zrozumiałość i zwięzłość: Na koniec, Twoje USP powinno być jak najlepszy żart - jasne, zrozumiałe i zapadające w pamięć. Powinno być to coś, co możesz szybko i łatwo przekazać, niezależnie od sytuacji.

Teraz, gdy już wiesz czym jest USP ruszaj stworzyć własną wersję USP, która będzie przekonywała Twoich potencjalnych klientów do współpracy właśnie z Tobą!

Bezpłatna
Konsultacja

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zbudujmy stronę internetową, która zarabia i osiąga cele!