logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Jak pozycjonować wizytówkę google

14.11.2023

Pozycjonowanie

Jak pozycjonować wizytówkę google

Udostępnij Post

Dlaczego warto skonfigurować wizytówkę Google

Posiadanie wizytówki magicznym sposobem nie przyciągnie do nas kolejki nowych klientów, najpierw trzeba zadbać o naszą wizytówkę, tak jak o naszą siedzibę firmy.

Im lepiej nasza wizytówka będzie wyglądała tym więcej potencjalnych klientów się z nami skontaktuje. Porównaj poniższe dwie wizytówki i sam/sama stwierdź, której firmie bardziej, już na początku, ufasz i z którą się skontaktujesz w pierwszej kolejności.

Jak pozycjonować wizytówkę google Dlaczego warto skonfigurować wizytówkę google - jak pozycjonować wizytówkę google

A ty? Którą firmę wybierasz?

Nazwa wizytówki

Zacznijmy od pierwszego elementu, który będzie reprezentował naszą firmę i rzucał się w oczy odbiorców od razu - mowa oczywiście o nazwie wizytówki.

W nazwie wizytówki powinna być zamieszczona nazwa firmy i ewentualnie fraza kluczowa związana z działalnością, jaką prowadzimy np. “Zakład Fryzjerski Joanna - strzyżenie | barber”. Natomiast z frazą kluczową w nazwie powinniśmy uważać, według regulaminu Google nazwa wizytówki powinna być tylko i wyłącznie nazwą firmy, więc jeżeli nasza firma nazywa się “Zakład fryzjerski Joanna” to taka też powinna być nazwa wizytówki Google. Jak to wygląda w praktyce? Przy dużej ilości fraz kluczowych w nazwie, czyli tzw. spamowaniu, zdarza się, że Google zawiesza wizytówkę. W takiej sytuacji, aby ją odwiesić wystarczy usunąć kilka fraz, tak, aby została jedna, dwie, max 3, nie więcej. Następnie użyć formularza do przywracania wizytówki i czekać. Z naszego doświadczenia wynika, że często po takiej akcji Google przywraca taką wizytówkę.

Podsumowując w nazwie użyj oczywiście nazwy swojej firmy oraz ewentualnie jedną lub dwie frazy kluczowe związane z Twoim biznesem.

Opis wizytówki

Opis firmy w wizytówce Google to krótki tekst, który pozwala na przedstawienie Twojej firmy potencjalnym klientom. Jest to doskonała okazja, aby przedstawić swoją ofertę i wyróżnić się spośród konkurencji. Aby utworzyć opis firmy, należy zalogować się do konta Google Moja Firma i przejść do sekcji "Informacje o firmie". Tam będzie można wprowadzić opis firmy, który będzie widoczny dla użytkowników na stronie wizytówki Google. Opis powinien być krótki i zwięzły, ale jednocześnie rzeczowy i zawierać kluczowe informacje o firmie.

W opisie firmy warto zawrzeć:

  • Rodzaj działalności i oferowanych usług lub produktów

  • Historię firmy i jej doświadczenie

  • Wyjątkowe cechy i atuty firmy, które wyróżniają ją na tle konkurencji

Pamiętaj, że opis firmy jest widoczny dla wszystkich użytkowników, więc warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na jego przygotowanie, aby przedstawić swoją firmę w jak najlepszym świetle. Opis firmy jest również doskonałym miejscem, aby umieścić słowa kluczowe, które mogą pomóc w pozycjonowaniu wizytówki w wynikach wyszukiwania Google.

Kategorie główne i dodatkowe

Kategorie główne są głównymi kategoriami, w których Google klasyfikuje firmy. Każda wizytówka Google musi być przypisana do jednej z nich. Przykłady kategorii głównych to: "Fryzjer", "Mechanik samochodowy" lub "Restauracja". Dodatkowe kategorie pozwalają na bardziej szczegółowe opisanie rodzaju działalności firmy. Można wybrać do pięciu dodatkowych kategorii dla swojej wizytówki. Przykłady dodatkowych kategorii to: "Fryzjer dla mężczyzn", "Naprawa samochodów osobowych" lub "Restauracja z kuchnią włoską".

Wybierając kategorie dla swojej wizytówki Google, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Wybierz kategorie, które dokładnie opisują rodzaj działalności firmy. Unikaj wybierania kategorii, które są zbyt ogólne lub nieodpowiednie.

  • Upewnij się, że wybrane kategorie są dostępne dla Twojej lokalizacji. Niektóre kategorie są dostępne tylko w określonych krajach lub regionach.

  • Staraj się unikać wybierania kategorii, które są zbyt szczegółowe. Może to sprawić, że Twoja wizytówka będzie trudniej dostępna dla potencjalnych klientów

  • Pamiętaj, że kategorie główne i dodatkowe są widoczne dla użytkowników, więc upewnij się, że są one dobrze dobrane i czytelne.

  • Nie wybieraj kategorii, które są niezgodne z prawdą lub które mogą być odbierane jako oszustwo. To może mieć negatywny wpływ na reputację Twojej firmy i spowodować, że Twoja wizytówka zostanie usunięta przez Google.

Aby wybrać kategorie dla swojej wizytówki Google, należy zalogować się do konta Google Moja Firma i przejść do sekcji "Informacje o firmie". Tam będzie można wybrać kategorie główne i dodatkowe dla swojej firmy. Można również dodać lub zmienić kategorie w dowolnym momencie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Obszary działania

Obszary działania to tereny, na których oferujesz swoje usługi lub produkty. Aby wybrać odpowiednie obszary działania w Google Moja Firma, należy określić dokładne lokalizacje, na których działa Twoja firma oraz miejsca, w których jesteś w stanie świadczyć usługi. Możesz wybrać obszary działania na podstawie adresów, nazw miast, dzielnic lub nawet na poziomie ulic. Pamiętaj, że im dokładniej określisz swoje obszary działania, tym lepiej będzie widoczna Twoja firma dla potencjalnych klientów w wynikach wyszukiwania i na mapach.

Opinie

Opinie to komentarze i oceny, które użytkownicy mogą przesyłać na temat Twojej firmy na różnych platformach, takich jak Google Moja Firma, Yelp, Facebook itp. Opinie mają wartość, ponieważ pozwalają potencjalnym klientom na poznanie opinii innych osób na temat Twojej firmy. Mogą one pomóc im w podjęciu decyzji o skorzystaniu z Twoich usług lub produktów.

Dobre opinie powinny być rzetelne, szczegółowe i opierać się na doświadczeniach klienta. Powinny zawierać informacje na temat jakości usług lub produktów, obsługi klienta, cen itp. Opinie powinny być pozytywne, ale powinny też uwzględniać negatywne opinie, ponieważ pozwala to na lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów.

Jest ważne aby monitorować opinie i odpowiadać na nie, ponieważ pozwala to na zbudowanie dobrego wizerunku firmy oraz zwiększa zaufanie klientów. Dodatkowo jednym z najważniejszych elementów, który pozwala na lepszą pozycję w google, są właśnie opinie.

Logo, baner, zdjęcia

logo, baner, zdjęcia są ważnymi elementami wizualnymi, które mogą pomóc w budowaniu silnego wizerunku marki i przyciągnięciu uwagi potencjalnych klientów. Dodanie tych elementów do profilu firmy na platformach takich jak Google Moja Firma, Facebook itp. pozwala na lepsze zaprezentowanie swojej działalności i oferty.

Jeśli chodzi o to, jak często należy aktualizować zdjęcia i banery, to to zależy od rodzaju Twojej działalności oraz aktualizacji oferty. Jeśli twoja oferta jest stała i nie ulega zmianom, to nie ma potrzeby aktualizowanie zdjęć i banerów zbyt często. Natomiast jeśli masz nowe produkty lub usługi, oferujesz specjalne promocje, czy nowy wygląd swojego sklepu lub salonu, warto uaktualnić zdjęcia i banery, by pokazać te zmiany potencjalnym klientom.

Aktualności i Wpisy

Aktualności w Google Moja Firma to funkcja, która pozwala na dodawanie krótkich postów dotyczących Twojej firmy, takich jak promocje, wydarzenia, nowe produkty lub usługi. Aktualności pojawiają się na profilu Twojej firmy w Google Moja Firma i są widoczne dla potencjalnych klientów, którzy wyszukują Twoją firmę lub znajdują ją na mapach.

Dodawanie aktualności jest dobrym sposobem na utrzymanie klientów na bieżąco z tym, co dzieje się w Twojej firmie oraz na przyciągnięcie ich uwagi do nowych produktów czy usług. Aktualności mogą być uaktualniane tak często, jak to jest potrzebne, jednak nie jest zalecane dodawanie ich zbyt często, ponieważ może to prowadzić do przesytu informacji dla klientów. Najlepiej dodawać wpisy raz/dwa razy na tydzień

Strona internetowa łączy się z wizytówką

Strona internetowa jest integralnym elementem każdej działalności, która chce być widoczna w Internecie. Jest to miejsce, gdzie potencjalni klienci mogą znaleźć szczegółowe informacje o Twojej firmie, oferowanych produktach lub usługach, cenach oraz sposobie kontaktu. Wizytówka Google Moja Firma jest natomiast krótkim opisem Twojej firmy, który pojawia się w wynikach wyszukiwania i na mapach Google.

Obie te platformy świetnie się uzupełniają i wzajemnie się uzupełniają. Wizytówka Google Moja Firma pozwala na szybkie znalezienie Twojej firmy przez potencjalnych klientów, natomiast strona internetowa daje im pełniejszy obraz Twojej oferty i pozwala na zostawienie zapytania czy zamówienia.

Dlatego ważne jest, aby Twoja wizytówka Google Moja Firma była zgodna z Twoją stroną internetową i zawierała te same informacje, zwłaszcza adres i numery telefonów.

Im więcej o Twojej firmie w Internecie tym lepiej - NAPY

Kiedy mówimy o byciu widocznym w internecie, liczy się każda informacja, która jest dostępna o Twojej firmie. Im więcej informacji jest dostępnych w Internecie, tym łatwiej jest dla potencjalnych klientów znaleźć i poznać Twoją firmę.

Prawie nikt nie mówi natomiast jak sprawiać, żeby wizytówka była lepiej widoczna i traktowana przez Google. Mowa oczywiście o tzw. NAPACH, które wykorzystywane są na potęgę w pozycjonowaniu wizytówek. NAPY to nic innego jak profil Twojej firmy na różnych stronach. Polecam wpisać w google "NAPY SEO" a na pewno uzyskasz większą dawkę wiedzy na ten temat.

Darmowa
Konsultacja

Chcesz porozmawiać o swoim biznesie? Masz pytanie? Umów się na darmową konsultację z założycielem WebAsedi!