logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Co to jest marketing szeptany? Jak wykonywać Definicja i przykłady

4.12.2023


Co to jest marketing szeptany? Jak wykonywać Definicja i przykłady

Udostępnij Post

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre produkty lub usługi stają się popularne niemal z dnia na dzień? Sekretem może być marketing szeptany - potężna, choć często niedoceniana strategia komunikacji.

Marketing szeptany (z angielskiego word of mouth marketing lub whisper marketing) to sztuka dyskretnego rozpowszechniania informacji, działająca na zasadzie "od ust do ust". W tym nieuchwytnym świecie rekomendacji, opinie rzeczywistych użytkowników mają moc kształtowania percepcji marki i decyzji zakupowych.

W tym artykule odkryjemy tajniki marketingu szeptanego, wyjaśnimy, jak działa i dlaczego jest tak skuteczny. Przyjrzymy się realnym przykładom, które pokazują, jak marki wykorzystują tę subtelną, ale potężną formę promocji, aby zyskać przewagę konkurencyjną.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak marketing szeptany może odmienić oblicze Twojej firmy, i odkryj, jak możesz zastosować te strategie w swoim biznesie.

Czym jest i na czym polega  marketing szeptany, czyli buzz marketing - definicja

Marketing szeptany, znany również jako buzz marketing, to subtelna, ale wyjątkowo skuteczna forma marketingu polegająca na inicjowaniu i rozpowszechnianiu pozytywnych rozmów i opinii o produkcie, usłudze czy marce. Jest to technika promocyjna, która wykorzystuje autentyczne interakcje i rekomendacje, by budować świadomość i reputację marki.

Zaletą marketingu szeptanego jest jego zdolność do dotarcia do konsumentów w sposób bardziej naturalny i wiarygodny niż tradycyjne reklamy. Opiera się na przekonaniu, że rekomendacje od znajomych, rodziny czy wpływowych osób mają większy wpływ na decyzje zakupowe niż bezpośrednia reklama.

Podstawą buzz marketingu jest wywoływanie emocji i zainteresowania - buzz, czyli "szum" wokół marki. To nie tylko o rozmowy między konsumentami, ale także o stworzenie doświadczenia, które ludzie chcą dzielić. Może to obejmować nietypowe kampanie, wydarzenia viralowe, czy współpracę z influencerami.

W marketingu szeptanym kluczowe jest zrozumienie, jak i gdzie Twoja grupa docelowa komunikuje się oraz jakie treści są dla niej najbardziej angażujące. Celem jest zachęcenie do organicznego rozpowszechniania informacji, co sprawia, że wiadomość o marce wydaje się bardziej autentyczna i przekonująca.

Jednakże, ważne jest, aby podejście to było stosowane etycznie. Transparentność i autentyczność są kluczowe; konsumenci powinni być świadomi, że biorą udział w kampanii marketingowej. Etyczne podejście zapewnia, że marketing szeptany pozostaje skutecznym narzędziem budowania zaufania i lojalności wobec marki.

Rodzaje marketingu szeptanego (buzz marketingu)

Buzz marketing, choć wydaje się jednolity, może przyjmować różne formy, zależnie od celów kampanii i grupy docelowej. Można robić kampanie, które mówią o korzyściach dotyczących produktu, porównania czy wyjaśnienia, działanie na grupach dyskusyjnych. Możliwości jest bardzo dużo, a oto kilka najpopularniejszych rodzajów buzz marketingu:

Marketing wirusowy

Jest to forma buzz marketingu, która polega na tworzeniu treści (np. filmów, obrazów, artykułów), które są na tyle unikalne, zabawne lub emocjonalnie angażujące, że użytkownicy chętnie je udostępniają w swoich sieciach społecznościowych. Celem jest stworzenie efektu domina, gdzie treść rozprzestrzenia się jak wirus. Nawet tworzenie memów o marce może przynieść jej potencjalne zyski :)

Marketing eksperientalny

Skupia się na tworzeniu niezapomnianych doświadczeń związanych z marką. Może to obejmować wydarzenia, pokazy, interaktywne instalacje, które zachęcają do bezpośredniego zaangażowania i tworzenia "szumu" wokół marki.

Ambasadorzy marki i influencerzy

W tej strategii wykorzystuje się wpływowe osoby, które mają szeroką publiczność, aby promować markę. Mogą to być znane osobistości, eksperci w danej dziedzinie czy influencerzy mediów społecznościowych.

Stealth marketing (marketing ukryty)

Jest to subtelniejsza forma buzz marketingu, gdzie konsument nie jest świadomy, że bierze udział w kampanii marketingowej. Przykładem mogą być ustawione sytuacje czy "przypadkowe" wzmianki o produkcie w rozmowach.

User-generated content (UGC - treści tworzone przez użytkowników):

Zachęcanie klientów do tworzenia własnych treści związanych z marką, np. przez konkursy na najlepsze zdjęcie z produktem. To sposób na budowanie autentycznego "szumu" wokół marki przez jej rzeczywistych użytkowników.

Kampanie społecznościowe

Skupiają się na budowaniu społeczności wokół marki, często przez angażowanie się w ważne dla grupy docelowej tematy lub przyczyny społeczne. W ten sposób marka staje się częścią większej narracji, co sprzyja tworzeniu naturalnego buzz'u.

Każdy z tych rodzajów buzz marketingu ma swoje unikalne cechy i może być stosowany w różnych sytuacjach, w zależności od specyfiki marki i jej celów komunikacyjnych.

Marketing szeptany – przykłady

 1. Apple – Budowanie napięcia przed premierą: Apple jest mistrzem w tworzeniu buzzu wokół swoich produktów. Firma rzadko ujawnia szczegóły przed oficjalnymi prezentacjami, co prowadzi do szerokiej spekulacji i dyskusji w mediach i wśród konsumentów. Ta strategia budowania napięcia i tajemniczości skutecznie generuje ogromne zainteresowanie nowymi produktami.

 2. Dropbox – Program poleceń: Dropbox wykorzystał marketing szeptany, oferując dodatkową przestrzeń dyskową zarówno polecającemu, jak i osobie, która zarejestruje się na podstawie polecenia. Ta prosta taktyka zachęciła użytkowników do dzielenia się Dropboxem z przyjaciółmi, co doprowadziło do wirusowego rozprzestrzeniania się usługi.

 3. "The Blair Witch Project" – Wykorzystanie Internetu do tworzenia legendy: Ten niskobudżetowy film wykorzystał Internet do stworzenia legendy wokół fikcyjnej opowieści o Blair Witch. Twórcy filmu rozesłali fałszywe dokumenty i historie, które sprawiły, że wielu widzów uwierzyło w autentyczność filmu, co spowodowało ogromny buzz i sukces kasowy.

 4. Starbucks – Kampanie na Instagramie: Starbucks często angażuje swoich klientów do udziału w kampaniach w social mediach, np. zachęcając ich do dzielenia się zdjęciami swoich ulubionych napojów. Dzięki temu, marka wykorzystuje treści tworzone przez użytkowników do promowania swoich produktów w sposób naturalny i autentyczny.

 5. Tesla – Elon Musk jako ambasador marki: Elon Musk, założyciel Tesli, jest aktywny w mediach społecznościowych i często dzieli się informacjami dotyczącymi nowych projektów i wizji firmy. Jego posty często stają się viralowe, generując znaczący buzz wokół marki Tesla.

 6. H&M – Kolaboracje z znanymi projektantami: H&M często współpracuje z znanymi projektantami mody, co skutkuje ograniczonymi edycjami ubrań. Ogłoszenia o takich kolaboracjach i premierach kolekcji zwykle wywołują duże zainteresowanie w mediach i wśród konsumentów, skutecznie budując buzz wokół marki.

Te przykłady pokazują, jak różnorodne i kreatywne mogą być strategie marketingu szeptanego. W każdym przypadku kluczowym elementem jest angażowanie konsumentów i zachęcanie ich do naturalnego dzielenia się informacjami o marce.

Jak zacząć z marketingiem szeptanym - kampania reklamowa

Rozpoczęcie skutecznej kampanii marketingu szeptanego wymaga starannego planowania i zrozumienia swojej marki oraz grupy docelowej. Oto kilka kroków, które pomogą Ci rozpocząć:

 1. Zrozumienie Twojej grupy docelowej: Zidentyfikuj, kto jest Twoją grupą docelową i gdzie możesz z nimi nawiązać kontakt. Zrozumienie ich potrzeb, zachowań i preferowanych kanałów komunikacji jest kluczowe.

 2. Tworzenie angażującej treści: Treść, którą tworzysz, powinna być atrakcyjna, wartościowa i odpowiednia dla Twojej grupy docelowej. Pomyśl o treściach, które ludzie będą chcieli naturalnie udostępniać i omawiać.

 3. Wykorzystanie influencerów i ambasadorów marki: Współpraca z influencerami, którzy pasują do Twojej marki i mają zaufanie swoich obserwatorów, może być potężnym narzędziem. Pamiętaj jednak, aby współpraca była autentyczna i transparentna.

 4. Stymulowanie rozmów: Zachęcaj do dyskusji i udostępnień w mediach społecznościowych. Możesz to zrobić poprzez konkursy, wydarzenia specjalne lub interaktywne kampanie.

 5. Monitorowanie i adaptacja: Śledź reakcje na Twoją kampanię i bądź gotowy do dostosowania strategii. Użyj narzędzi do monitorowania mediów społecznościowych, aby śledzić, jak rozprzestrzenia się buzz i jak jest odbierany.

 6. Budowanie relacji z klientami: Utrzymuj dialog z klientami i buduj długoterminowe relacje. Zadowolony klient, który czuje się związany z marką, jest najlepszym promotorem.

 7. Etyczne podejście: Pamiętaj, aby zawsze postępować etycznie. Twoje działania powinny być transparentne i nie wprowadzać konsumentów w błąd.

 8. Mierzenie efektów: Ustal kluczowe wskaźniki efektywności (KPIs), które pomogą Ci zmierzyć sukces kampanii. Mogą to być np. wzrost sprzedaży, liczba udostępnień w mediach społecznościowych czy wzrost świadomości marki.

Rozpoczynając kampanię marketingu szeptanego, ważne jest, aby pamiętać, że sukces często zależy od autentyczności i zdolności do stworzenia prawdziwego "szumu" wokół marki. Podejście powinno być dopasowane do charakteru Twojej firmy i wartości, które reprezentuje.

Dlaczego warto zainwestować w marketing szeptany?

Inwestycja w marketing szeptany jest korzystna z kilku powodów. Przede wszystkim, umożliwia on budowanie głębokiego zaufania i lojalności wśród konsumentów. Marketing szeptany opiera się na autentycznych rekomendacjach i naturalnych konwersacjach, co sprawia, że przekaz jest postrzegany jako bardziej wiarygodny niż tradycyjne formy reklamy. To zaufanie jest nieocenione, zwłaszcza w erze, gdy konsumenci są coraz bardziej świadomi i krytyczni wobec bezpośrednich komunikatów marketingowych.

Ponadto, marketing szeptany jest wyjątkowo skuteczny w dotarciu do grup docelowych na głębszym, emocjonalnym poziomie. Umożliwia tworzenie angażujących, wirusowych kampanii, które naturalnie rozprzestrzeniają się poprzez sieci społeczne, co może znacząco zwiększać świadomość marki i wpływać na decyzje zakupowe. Dzięki temu, kampanie te często charakteryzują się wysokim zwrotem z inwestycji (ROI), szczególnie w porównaniu z bardziej kosztownymi tradycyjnymi metodami reklamy.

Inwestowanie w marketing szeptany to również sposób na wyróżnienie się na rynku. W dobie przesycenia reklamami, subtelne i kreatywne podejście marketingu szeptanego może przyciągnąć uwagę i pozostawić trwałe wrażenie na konsumentach. Jest to szczególnie ważne dla marek, które chcą budować długoterminowe relacje z klientami i utrzymywać stałą, pozytywną obecność na rynku.

Czy jest to rodzaj skutecznego marketingu?

Marketing szeptany, uważany za jedną z bardziej subtelnych i efektywnych form promocji, zyskał reputację jako skuteczne narzędzie marketingowe. Jego skuteczność wynika z wykorzystania autentycznych rekomendacji i naturalnych konwersacji, co czyni przekaz bardziej wiarygodnym dla odbiorców. W przeciwieństwie do tradycyjnych reklam, które mogą być odbierane jako nachalne lub niewiarygodne, marketing szeptany opiera się na zaufaniu i osobistych rekomendacjach, które mają większy wpływ na decyzje zakupowe konsumentów.

Dodatkowo, marketing szeptany często prowadzi do tworzenia treści viralowych, które mogą osiągnąć dużą widownię przy stosunkowo niskich kosztach (i stosunkowo niewielkiego nakładu pracy ;) ). Ta zdolność do generowania szerokiego zasięgu, a jednocześnie utrzymania osobistego i wiarygodnego przekazu, sprawia, że jest to bardzo efektywna strategia, szczególnie w obecnej cyfrowej erze, gdzie rekomendacje społecznościowe i opinie online mają ogromne znaczenie.

Ponadto, marketing szeptany jest elastyczny i może być dostosowany do różnych branż i grup docelowych, co czyni go uniwersalnym narzędziem, zdolnym sprostać specyficznym potrzebom i celom marketingowym różnych firm.

Jak nie robić marketingu szeptanego?

Podczas tworzenia strategii marketingu szeptanego, istnieje wiele pułapek, których należy unikać, aby nie zaszkodzić reputacji marki. Przede wszystkim, kluczowa jest transparentność - ukrywanie faktu, że komunikacja jest częścią kampanii marketingowej, może wywołać negatywne reakcje wśród konsumentów. Kolejnym istotnym aspektem jest unikanie tworzenia sztucznych opinii i komentarzy. Fałszywe recenzje, czy płacenie za nieszczerze pozytywne komentarze, mogą zostać szybko zdemaskowane i negatywnie odbić się na wizerunku firmy.

Również nadmierne i nachalne przekazy są niewskazane. Marketing szeptany powinien być subtelny i wydawać się naturalny, nie narzucając się odbiorcom. Ważne jest także uwzględnienie norm społecznych i kulturowych; ignorowanie różnic kulturowych i społecznych może prowadzić do niezrozumienia i negatywnych reakcji. Ważne jest, aby przekazy były dostosowane do specyfiki grupy docelowej.

Wybór niewłaściwych influencerów, którzy nie pasują do marki lub jej wartości, może również wywołać niewiarygodność i sceptycyzm wśród odbiorców. Ponadto, ignorowanie negatywnych reakcji lub nieodpowiadanie na pytania i wątpliwości klientów może zaszkodzić reputacji marki i zniweczyć wysiłki marketingowe.

Niezmiernie ważne jest również przestrzeganie lokalnych przepisów dotyczących reklamy i marketingu, w tym regulacji dotyczących oznaczania treści sponsorowanych. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest unikanie nadmiernej centralizacji kampanii. Zbyt duża kontrola i brak elastyczności w sposobie rozpowszechniania przekazów może ograniczyć naturalny rozwój "szumu" wokół marki.

Podsumowując, unikanie tych błędów jest kluczowe dla utrzymania wiarygodności i pozytywnego wizerunku marki. Marketing szeptany powinien być przemyślany, etyczny i skoncentrowany na budowaniu autentycznych relacji z konsumentami. Pamiętaj, że nieudolnie prowadzony buzz marketing może bardzo zaszkodzić marce, co prawda zyskasz wtedy ruch na stronie i popularność, ale raczej nie o taką popularność by Ci chodziło :)

Czy marketing szeptany pomoże w pozycjonowaniu strony internetowej (SEO)?

Marketing szeptany, choć pierwotnie nie jest bezpośrednio związany z SEO, może mieć znaczący wpływ na pozycjonowanie strony internetowej. Efektywne wykorzystanie marketingu szeptanego może prowadzić do wzrostu naturalnych linków zwrotnych (backlinków), zwiększenia ruchu na stronie oraz budowania marki, co wszystko przekłada się na lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

 1. Generowanie naturalnych linków zwrotnych: Gdy ludzie naturalnie rozmawiają o marce i dzielą się informacjami, często prowadzi to do tworzenia organicznych linków do strony firmy. Wysokiej jakości backlinki są kluczowym czynnikiem w algorytmach wyszukiwarek, co wpływa na lepsze pozycjonowanie.

 2. Zwiększony ruch na stronie: Marketing szeptany może zachęcić więcej osób do odwiedzenia Twojej strony internetowej. Większy ruch, szczególnie jeśli pochodzi z wiarygodnych źródeł, jest pozytywnie oceniany przez wyszukiwarki.

 3. Budowanie świadomości marki: Poprzez buzz wokół marki, marketing szeptany pomaga budować świadomość i reputację. To z kolei może prowadzić do większej ilości wyszukiwań marki w Google, co jest sygnałem dla wyszukiwarek o ważności i popularności Twojej strony.

 4. Zwiększona interakcja użytkowników z treścią: Jeśli marketing szeptany prowadzi do tworzenia treści, które angażują użytkowników (np. poprzez komentarze, udostępnienia), to również może mieć pozytywny wpływ na SEO. Wysokie zaangażowanie użytkowników jest sygnałem dla wyszukiwarek, że treść jest wartościowa i relewantna.

 5. Ulepszenie profilu linków: Buzz marketing może skutkować zdobyciem linków z różnorodnych i autorytatywnych źródeł, co sprzyja budowaniu zdrowego profilu linków, ważnego w ocenie stron przez wyszukiwarki.

Warto jednak pamiętać, że skuteczność marketingu szeptanego w SEO zależy od jakości wykonania kampanii i jej zgodności z wytycznymi dotyczącymi SEO. Nieorganiczne lub nieszczerze pozyskane linki mogą być penalizowane przez wyszukiwarki, dlatego ważne jest, aby strategie marketingu szeptanego były realizowane etycznie i z uwzględnieniem najlepszych praktyk SEO.

Jakie są zalety marketingu szeptanego?

Marketing szeptany jest wyjątkowo skuteczny w budowaniu autentycznego zaufania i lojalności wśród konsumentów, ponieważ opiera się na naturalnych, wiarygodnych rekomendacjach. Pozwala na osiągnięcie viralowego rozprzestrzeniania się informacji o marce, co zwiększa jej rozpoznawalność i wpływa na decyzje zakupowe w sposób bardziej subtelny niż tradycyjne metody reklamy. Ponadto, jest często kosztowo efektywny, ponieważ opiera się na organicznym rozpowszechnianiu treści przez użytkowników i influencerów.

Szybkie pytania i odpowiedzi - buzz marketing

Czym jest marketing szeptany?

Marketing szeptany, nazywany także buzz marketing lub marketing wirusowy, to forma marketingu oparta na dyskusji lub przekazywaniu informacji o danej marce, produkcie lub usłudze społecznościowy lub szeptanym sposobem.

W jaki sposób działa marketing szeptany?

Marketing szeptany polega na generowaniu dyskusyjnych lub spontanicznych rekomendacji wśród konsumentów, co ma na celu promowanie produktu lub usługiforma marketingu, która rozprzestrzenia się word of mouth marketing lub social media.

Czy marketing szeptany jest pozytywny?

Tak, marketing szeptany może mieć pozytywne skutki dla wizerunku marki i promocji produktów lub usług potencjalnych klientów.

W jakich mediach najczęściej pojawia się marketing szeptany?

Marketing szeptany często pojawia się w mediach społecznościowych oraz treściach reklamowych publikowanych w internecie.

Podsumowanie

Podsumowując, marketing szeptany to potężne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do wzrostu rozpoznawalności marki, budowania zaufania i lojalności wśród klientów, a także zwiększenia efektywności działań marketingowych. Jego unikalne podejście, polegające na wykorzystaniu autentycznych rekomendacji i rozmów, sprawia, że jest to strategia szczególnie skuteczna w dzisiejszym zatłoczonym świecie reklam. Firmy, które potrafią skutecznie wykorzystać marketing szeptany, często doświadczają długoterminowych korzyści, w tym wzrostu zaangażowania klientów i poprawy wizerunku marki.

Jeśli zastanawiasz się, jak marketing szeptany może współgrać z Twoją obecnością online i strategią marketingową, pamiętaj, że wszystko zaczyna się od silnej, przemyślanej strony internetowej. Jako firma specjalizująca się w tworzeniu stron internetowych, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci zbudować solidną platformę, która będzie wspierać Twoje inicjatywy marketingowe, w tym marketing szeptany. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy przekształcić Twoją stronę internetową w skuteczne narzędzie wspierające Twoje cele biznesowe i marketingowe.

Bezpłatna
Konsultacja

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zbudujmy stronę internetową, która zarabia i osiąga cele!