logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Co to jest AMP - wydajność stron mobilnych, technologia AMP i SEO | Accelerated Mobile Pages

19.10.2023

Strony WWW
Pozycjonowanie

Co to jest AMP - wydajność stron mobilnych, technologia AMP i SEO | Accelerated Mobile Pages

Udostępnij Post

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre strony mobilne ładują się z prędkością światła, podczas gdy inne wydają się być zatrzymane w czasie? Czy kiedykolwiek słyszałeś o tajemniczym skrócie "AMP" i zastanawiałeś się, co to takiego? No cóż, drogi czytelniku, jesteś we właściwym miejscu! W tym artykule zabiorę Cię w podróż do świata AMP - technologii, która nie tylko przyspiesza działanie stron mobilnych, ale także daje im supermoce w świecie pozycjonowania. Przygotuj się na dawkę wiedzy i dowiedz się jak możesz rozwinąć swoją stronę. Zaczynajmy ????????

Co to jest amp - accelerated mobile pages?

amp – accelerated mobile pages to technologia typu open source, która pomaga tworzyć szybkie i zoptymalizowane strony mobilne. Więc strona AMP jest zasadniczo okrojoną wersją zwykłej strony internetowej.

kod tej technologii jest dostępny dla każdego, każdy może zobaczyć, jak działa oraz nawet modyfikować kod - więcej o technologii open source znajdziesz tutaj

Samym projektem przewodzi Google, więc dosyć sporą pewność, że ten super projekt będzie kontynuowany i będzie miał spore znaczenie teraz i w przyszłości.

Co to jest amp - accelerated mobile pages?

Jak działa amp?

AMP wprowadza szereg optymalizacji, są to m.in.:

  • Ograniczenie CSS i JS: W świecie AMP, skrypty JavaScript są używane z umiarem, a asynchroniczność staje się normą, eliminując tym samym wszelkie opóźnienia. Co więcej, dopuszczalny jest wyłącznie inline CSS, co skutecznie redukuje czas oczekiwania na załadowanie strony.

  • Sztuka Optymalizacji Obrazów: W technologii AMP, obrazy ożywają jedynie wtedy, gdy przechodzą w zasięg wzroku użytkownika. To innowacyjne podejście znacząco przyspiesza prezentację strony.

  • Szybkość dzięki Cachingowi: Google z dumą prezentuje AMP Cache – zaawansowany system przechowywania kopii stron AMP, który gwarantuje ich błyskawiczne ładowanie na serwerach Google,

  • Reklamy i Monetyzacja w Stylu AMP: Technologia AMP idzie ramię w ramię z różnorodnymi platformami reklamowymi, sieciami i formatami, oferując nieograniczone możliwości monetyzacji treści.

Strony AMP są zazwyczaj oznaczone ikoną błyskawicy w wynikach wyszukiwania, co informuje użytkowników, że strona jest zoptymalizowana pod kątem szybkiego ładowania na urządzeniach mobilnych.

Jak działa amp? Co to jest AMP - wydajność stron mobilnych, technologia AMP i SEO | Accelerated Mobile Pages

Wdrożenie amp a pozycjonowanie, SEO - czy będziemy wyżej w wynikach wyszukiwania?

Wdrożenie technologii Accelerated Mobile Pages (AMP) w kontekście pozycjonowania i optymalizacji SEO to temat, który budzi wiele pytań i spekulacji. Czy dzięki AMP nasza strona internetowa rzeczywiście znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania? To pytanie, na które wielu przedsiębiorców i marketerów szuka odpowiedzi.

Zastosowanie AMP może być kluczowe dla poprawy doświadczenia użytkownika i zwiększenia widoczności strony w sieci. Ale czy to oznacza, że nasza strona automatycznie wskoczy na szczyt listy wyników wyszukiwania?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wdrożenie AMP może przynieść wiele korzyści, takich jak szybsze ładowanie strony, lepsza responsywność i zadowolenie użytkowników. Te czynniki z pewnością wpływają pozytywnie na pozycjonowanie strony. Google ceni sobie strony, które oferują wartość i są przyjazne dla użytkownika, więc technologia AMP może być jednym z elementów, które przyczynią się do SEO sukcesu.

Jednak samo wdrożenie AMP to nie magiczna różdżka, która automatycznie katapultuje stronę na pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania. SEO to proces wielowymiarowy, który obejmuje wiele aspektów, takich jak jakość treści, struktura strony, linki zwrotne i wiele innych. AMP może być ważnym elementem układanki, ale nie zastąpi kompleksowej strategii SEO.

Warto więc zastanowić się, czy wdrożenie AMP jest dla naszej strony priorytetem, czy może powinniśmy skupić się na innych aspektach optymalizacji. Ostateczny sukces w pozycjonowaniu to wynik harmonijnego połączenia wielu elementów, a AMP może być jednym z nich, który przyczyni się do lepszego doświadczenia użytkownika i wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Zachęcamy do głębokiego zrozumienia technologii AMP i jej potencjalnego wpływu na pozycjonowanie. Analiza korzyści i potencjalnych wyzwań związanych z wdrożeniem tej technologii pomoże w podjęciu świadomej decyzji, która przyniesie optymalne rezultaty dla Twojej strony internetowej.

Czy technologia amp przyśpiesza strony mobilne?

Tak, zdecydowanie! Właśnie to jest najważniejszy plus - szybkość! ALE! nie jest tak kolorowo...

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że AMP jest trochę jak magik ze świecą - obie kończą się rozczarowaniem. Chociaż Google twierdzi, że AMP zwiększa szybkość ładowania stron mobilnych, to jednak nie wszyscy są przekonani do tego rewolucyjnego rozwiązania. Owszem, strony AMP mogą się ładować szybciej, ale kosztem czego? No cóż, zmniejszane są niektóre funkcje i możliwości interakcji. Więc raczej jest to tak, jakby otrzymać chudego herosa - wygląda dobrze, ale jest trochę pusty w środku. No i nie możemy również zapomnieć o tym, że AMP nie jest bez wad. Chwile wcześniej wspominaliśmy o tom, że AMP to technologia open-source, a Google przewodzi projektem, niestety, Google ma nad nim dużą kontrolę. To jakbyś miał magika ze świecą na łańcuchu - kończy się tym, że wykonuje on tylko żądane przez Google triki. W końcu, jeśli AMP byłoby naprawdę takie rewolucyjne, nie było by tylu sceptyków. Na razie wygląda na to, że AMP jest trochę jak bohater z kreskówki - ma świetnej jakości ubranie, ale niekoniecznie jest taki skuteczny w prawdziwym życiu. Chociaż ostatnimi czasy wszystkie większe serwisy implementują AMP na blogach, dzięki czemu strona się ładuje szybciej i osiąga lepsze wyniki w wyszukiwarce.

Czy technologia amp przyśpiesza strony mobilne?

czy cache a amp to jest to samo?

Choć zarówno cache, jak i AMP mają na celu przyspieszenie działania stron internetowych, są to dwa różne narzędzia służące do optymalizacji.

Cache to mechanizm, który pozwala przeglądarkom przechowywać lokalne kopie często odwiedzanych stron internetowych. Dzięki temu, gdy użytkownik ponownie odwiedza daną stronę, przeglądarka może wczytać ją z pamięci podręcznej (cache) zamiast pobierać wszystkie dane z serwera. Działa to na zasadzie przechowywania danych, które zostały już wcześniej pobrane, co znacząco przyspiesza czas ładowania strony.

Z drugiej strony, AMP (Accelerated Mobile Pages) to technologia opracowana, aby strony internetowe były bardziej responsywne i szybko się ładowały na urządzeniach mobilnych. AMP osiąga to poprzez ograniczenie użycia pewnych elementów JavaScript i korzystanie z uproszczonego CSS.

Warto również zaznaczyć, że AMP posiada własny system cache, nazywany AMP Cache. Kiedy użytkownik klika na link do strony AMP w wynikach wyszukiwania, na przykład w Google, strona jest często serwowana bezpośrednio z tego cache, co dodatkowo przyspiesza jej ładowanie.

Podsumowując, chociaż zarówno cache, jak i AMP służą do przyspieszania działania stron, pełnią różne funkcje i nie są tożsame. Cache koncentruje się na przechowywaniu danych dla szybszego dostępu, podczas gdy AMP skupia się na optymalizacji struktury i zawartości strony dla urządzeń mobilnych.

czy cache a amp to jest to samo? Co to jest AMP - Jak technologia amp w stronach mobilnych pomaga w pozycjonowaniu

Jak sprawdzić, czy moja strona posiada funkcjonalność amp - Google Search Console

Google udostępniło witrynę, na której w ciągu kilku sekund możesz sprawdzić, czy Twoja strona ma wdrożone AMP. Wystarczy, że wejdziesz w link poniżej i wpiszesz adres swojej strony internetowej. Po chwili ładowania Google odpowie nam czy nasza stron korzysta z tej technologii.

https://search.google.com/test/amp

Jak sprawdzić, czy moja strona posiada funkcjonalność amp - Google Search Console

Jaki jest koszt wdrożenia amp web?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Na cenę ma wpływ technologia, w jakiej jest zrobiona strona i sposób wykonania strony. Wprowadzenie technologii w witrynie opartej o Wordpress będzie potencjalnie tańsze niż implementacja amp dla strony zrobionej w Next.js. Natomiast stronę w Wordpress można stworzyć na wiele rodzajów, więc dla każdej witryny wycena musi być indywidualna. Napisz do nas, a niezobowiązująco wycenimy Ci wdrożenie amp. Kwota przeważnie wacha się pomiędzy 250-1000 zł za wdrożenie.

AMP (accelerated mobile pages) vs RWD - jaka jest różnica?

AMP (Accelerated Mobile Pages) i RWD (Responsive Web Design) to dwie różne technologie, które mają na celu poprawę doświadczenia użytkownika na urządzeniach mobilnych, ale różnią się podejściem i zakresem zastosowań.

AMP to otwarty standard, którego głównym celem jest przyspieszenie ładowania stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Technologia ta pozwala na tworzenie lekkich wersji stron, które ładują się niemal natychmiast, co jest kluczowe dla użytkowników korzystających z internetu na smartfonach i tabletach. AMP skupia się głównie na optymalizacji prędkości ładowania, redukując zbędne elementy i skrypty, co przekłada się na lepszą wydajność i satysfakcję użytkownika.

Z kolei RWD, czyli Responsive Web Design, to podejście do projektowania stron internetowych, które mają na celu zapewnienie optymalnego wyświetlania i interakcji na różnych urządzeniach. Strony oparte na RWD automatycznie dostosowują się do rozmiaru ekranu, na którym są wyświetlane, co sprawia, że są przyjazne dla użytkownika zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i mobilnych. RWD nie koncentruje się wyłącznie na prędkości ładowania, ale na ogólnej responsywności i elastyczności strony.

Podsumowując, główna różnica między AMP a RWD polega na tym, że AMP jest technologią skoncentrowaną na szybkości ładowania stron na urządzeniach mobilnych, podczas gdy RWD to strategia projektowania, która ma na celu stworzenie strony dostosowanej do różnych rozmiarów ekranów i urządzeń. Obydwie technologie mają swoje miejsce w ekosystemie webowym i mogą być używane razem lub oddzielnie, w zależności od potrzeb i celów biznesowych. Wybór między AMP a RWD zależy od specyfiki projektu, oczekiwań użytkowników i priorytetów wydajnościowych.

Czy w ogóle warto interesować się tym tematem?

Czy w ogóle warto interesować się tematem AMP? Hmmm, to jest jak pytanie, czy warto wiedzieć, która strona w ulubionej książce jest 250. Wszystko zależy od tego, jak bardzo Ci zależy na szybkości i wydajności swojej strony internetowej. Jeśli jesteś jednym z tych osób, które nie mogą znieść nawet jednej sekundy opóźnienia, to AMP może być Twoim najlepszym przyjacielem.

Ale jeśli Twoja strona działa już na wysokim poziomie i naprawdę nie masz czasu ani ochoty rozpoczynać całą tę zabawę od nowa, to może warto dowiedzieć się o AMP tylko w celu zaspokojenia swojej ciekawości. To nic złego, prawda? W końcu wiedza to siła, nawet jeśli czasami nie jest ona niezbędna w Twoim życiu codziennym. Tak więc, jeśli chcesz wiedzieć, co oznacza skrót AMP i jak może wpłynąć na twoją stronę, to warto dać temu szansę. Ale jeśli czujesz, że Twoja strona jest jak Ferrari, a AMP to tylko mała prędkość ochotnika, to może lepiej zająć się czymś innym. Jak na przykład szukaniem przepisu na pyszne ciasto czekoladowe. Priorities!

 

AMP implementacja i wdrożenie kontakt firma | Co to jest AMP - Jak technologia amp w stronach mobilnych pomaga w pozycjonowaniu

Darmowa
Konsultacja

Chcesz porozmawiać o swoim biznesie? Masz pytanie? Umów się na darmową konsultację z założycielem WebAsedi!