logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Strona z szablonu czy indywidualny projekt graficzny?

9.08.2023

Strony WWW

Strona z szablonu czy indywidualny projekt graficzny?

Udostępnij Post

W świecie, gdzie pieski mają swoje konto na Instagramie, a Twoja babcia pyta o adres Twojej strony internetowej, pojawia się palące pytanie: "Szablon czy może coś bardziej wyjątkowego?". Zanim zaczniesz rzucać monetą, zastanówmy się wspólnie nad plusami i minusami obu opcji. Czy gotowy szablon jest jak fast food w świecie projektowania stron www? A może indywidualny projekt to droga przez mękę? Zanurzmy się w tym temacie i zadecydujmy jakie kroki powinieneś podjąć :)

Strona z szablonu czy indywidualny projekt graficzny strony internetowej

Strona internetowa na szablonie

Zanim rzucisz się na pierwszy lepszy szablon, przemyśl to dobrze. Tak, wiemy, że błyszczące, gotowe rozwiązania są kuszące i obiecujące, ale czy na pewno są dla Ciebie? Zanim zdecydujesz się na skróty, warto zastanowić się nad pewnymi pułapkami, które mogą czyhać na Ciebie w świecie gotowców.

Poniżej przedstawiamy kilka wad i zalet korzystania z gotowych szablonów, które mogą sprawić, że zastanowisz się dwa razy, zanim klikniesz "kup teraz". Zapnij pasy, bo zaczynamy!

Zalety strony oparta o gotowy szablon

 • Cena - Niezaprzeczalnym plusem strony opartej o gotowy motyw jest cena. Jest to tańsza opcja niż strony "szytej na miarę"

 • Szybkość realizacji - Proces realizacji takiej strony jest znacznie krótszy niż tworzenie strony od podstaw

 • Uniwersalność - Gotowe szablony możesz dostosować do swoich potrzeb. Większość popularnych motywów posiada możliwość zintegrowania większości funkcjonalności, ale UWAGA, jest to zaleta, ale też wada, o czym powiemy zaraz...

 • Wysokiej jakości wygląd - Popularne motywy wyglądają bardzo dobrze i mogą godnie reprezentować Twoją markę.

Wady stron opartych o gotowe szablony

 • Brak unikalności - Motywy te są dostępne dla każdego, co za tym idzie, może się zdarzyć, że kilka stron wygląda tak jak Twoja. W przypadku stworzonej indentyfikacji wizualnej marki, taka sytuacja jest niepożądana i może budzić niespójność w oczach naszych klientów. Nieważne czy wybierzemy płatny szablony strony, czy gotowy projekt, każdy w całym internecie może mieć taką samą szatę graficzną.

 • Nadmiar niepotrzebnych funkcji - Przez to, że motywy są uniwersalne i dają domyślnie możliwość integracji z wieloma funkcjami, działają one o wiele wolniej. W świecie gdzie każda sekunda dłuższego ładowania strony zmniejsza konwersję o 20%, takie motywy są zagrożeniem dla przychodu firmy. 

 • Słaba jakość kodu - Jak dobrze wiemy, Google już od ponad roku przywiązuję ogromną uwagę do jakości kodu strony. Oczywiście wcześniej również to robił, ale nie w tak mocny sposób jak po zeszłorocznej aktualizacji, gdzie oficjalnie ogłosili, że jest to jeden z ważniejszych kluczy rankingowych. Przez słabą jakość kodu strony, Google może nie chcieć wyświetlać Cię wysoko w wynikach wyszukiwania, co za tym idzie Twoja witryna i SEO będą na tym cierpieć - a w praktyce zostawi to znak na przychodzie firmy. 

 • Wolna strona - Prędkość ma znaczenie z dwóch powodów. Pierwszy powód to pozycjonowanie i Google, czyli jest to poczęści powiązane z punktem poprzednim. Drugi powód już jest bardziej sprzedażowy, marketingowy - konwersja. Każda sekunda dłuższego ładowania strony zmniejsza jakość ruchu na niej, jest to szczególnie ważne dla sklepów internetowych gdzie każdy mały % konwersji ma znaczenie. Dlatego od początku strona powinna być dobrze zoptymalizowana.

 • Problemy z rozwojem strony - W przypadku słabo stworzonej strony bardzo czasochłonne może być naprawianie strony w przyszłości, kiedy strona firmy będzie już bardziej rozwinięta, posiadała więcej funkcjonalności lub produktów na sklepie. W takiej sytuacji jesteśmy uzależnieni od twórcy danego motywu i w każdej chwili jedną aktualizacją może zepsuć nam na jakiś czas stronę, przez co naprawa jej może być czasochłonna.

 • Czas na dostosowanie - Mimo że są to "gotowe" motywy, często wymagają one sporo czasu na dostosowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji, a że każdy motyw może mieć innego twórcę, to też praktyki zmian nieco się różnią.

Czy gotowy szablon strony internetowej wpływa negatywnie na SEO?

Niekoniecznie. W przypadku gotowego szablonu ważne jest, aby dbać o optymalizację strony i dostosować ją do potrzeb SEO. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie użycie tagów, treść, grafikę i dostosować strukturę witryny. W przypadku indywidualnego projektu graficznego również musisz wprowadzić odpowiednie optymalizacje SEO.

Indywidualny projekt graficzny strony

Kiedy słyszysz "indywidualny design", czy wyobrażasz sobie twórcę w modnym kapeluszu, rysującego Twoją witrynę ołówkiem? No dobra, może nie do końca tak to wygląda! Indywidualny projekt to nic innego jak mistrz kroju, który szyje dla Ciebie strój internetowy na wymiar – perfekcyjnie dopasowany, ale... przyznam, trochę bardziej wymagający dla portfela. Zanim jednak zaczniemy dyskutować o etykiecie cenowej, zastanówmy się, co ten "mistrz od www" ma nam do zaoferowania. Czy jest tego wart? Zgłębmy ten kreatywny ocean pełen tonów, form i pikseli!

Zalety strony opartej o indywidualny projekt

 • Unikalność jest kluczem, oszałamiający wygląd strony - Jeśli chcesz, aby Twoja strona wyróżniała się na tle konkurencji i była niepowtarzalna, indywidualny projekt jest dla Ciebie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ taka strona może być tworzona zgodnie z identyfikacją wizualną Twojej marki (logo, kolorystyka, grafiki) i dostosowana do Twoich potencjalnych klientów, dzięki temu będzie ona wyglądać bardziej profesjonalnie i lepiej działać.

 • Dopasowanie do potrzeb - Projekt jest tworzony specjalnie dla Ciebie, co oznacza, że będzie idealnie dopasowany do Twoich wymagań i oczekiwań.

 • Konkretne wymagania - Jeśli potrzebujesz specyficznych funkcji, które trudno znaleźć w standardowych szablonach, lepiej zainwestować w indywidualne rozwiązanie.

 • Pełna kontrola - Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad każdym aspektem strony, od designu po funkcjonalność, indywidualny projekt jest odpowiedzią.

 • Personalizacja bez zbędnego kodu - W każdym momencie możemy rozszerzyć stronę o kolejne funkcjonalności dostosowane idealnie do Twojej strony. Takie rozwiązanie nie będzie produkowało masy niepotrzebnego kodu i strona będzie szybka

 • Długoterminowa wizja - Możliwość rozwijania i skalowania strony w przyszłości, bez konieczności zmiany platformy czy motywu.

 • Profesjonalizm - Strona oparta o indywidualny projekt świadczy o profesjonalizmie i poważnym podejściu do biznesu, co może budować zaufanie wśród klientów.

 • Wysoka wydajność - Strona przygotowana z myślą o prędkości - będzie zawierała tylko najpotrzebniejsze funkcje, co wpłynie na prędkość witryny.

 • Optymalizacja SEO - Dzięki temu, że strona jest tworzona w bardziej przystępny sposób dla wyszukiwarek, Twoja strona ma większe szanse na bycie wysoko w wynikach wyszukiwania.

Wady strony opartej o graficzny projekt indywidualny strony www

 • Wyższy koszt - Indywidualne projekty są zazwyczaj droższe w porównaniu do gotowych szablonów, co może być barierą dla niektórych firm czy indywidualnych użytkowników. Cena ta może być wyższa o około 20% - 50%

 • Dłuższy czas realizacji - Tworzenie strony od podstaw wymaga więcej czasu niż adaptacja gotowego szablonu. Przeważnie w naszej firmie, czas tworzenia strony opartej o indywidualny projekt graficzny jest dłuższy o około 1-1,5 tygodnia niż oparte na gotowym szablonie.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach strona internetowa to wizytówka każdej firmy, blogera czy artysty. Wybór między gotowym szablonem a indywidualnym projektem graficznym to decyzja, która może wpłynąć na Twój wizerunek w sieci na lata. Oto kilka kluczowych punktów do rozważenia:

 • Gotowe szablony są szybkie, kosztowo efektywne i idealne dla tych, którzy chcą prostego rozwiązania bez dużego zaangażowania finansowego. Jeśli jesteś początkujący, masz ograniczony budżet lub potrzebujesz strony "na już", szablon może być dla Ciebie idealny.

 • Indywidualne projekty graficzne oferują unikalność, elastyczność i profesjonalizm. Jeśli chcesz wyróżnić się na tle konkurencji, masz konkretne wymagania lub po prostu chcesz inwestować w swoją markę, indywidualny projekt jest wartością dodaną. Taka strona zostaje z Tobą na lata.

Ostateczny wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, budżetu i celów. Jeśli szukasz szybkiego rozwiązania i jesteś gotów zaakceptować pewne kompromisy, gotowy szablon będzie odpowiedni. Jeśli jednak chcesz czegoś wyjątkowego, co odzwierciedli Twoją markę i przyciągnie uwagę odwiedzających, warto zainwestować w indywidualny projekt.

Pamiętaj, że niezależnie od wyboru, kluczem jest stworzenie strony, która będzie skutecznie komunikować się z Twoją grupą docelową i spełniać jej oczekiwania. Twoja strona ma również być spójna z Twoim planem marketingowym. Wybierz mądrze i powodzenia w Twojej cyfrowej przygodzie!

Nikt nie ukradnie Twojego planu marketingowego jeżeli nie masz żadnego marketing mem wady i zalety wyboru gotowego szablonu czy projektu strony www

Darmowa
Konsultacja

Chcesz porozmawiać o swoim biznesie? Masz pytanie? Umów się na darmową konsultację z założycielem WebAsedi!