logo Assedi Studio Projektowanie stron internetowych

Jak zabezpieczyć stronę na WordPress - skuteczne metody

28.05.2024

Strony WWW
Wordpress

Jak zabezpieczyć stronę na WordPress - skuteczne metody

Udostępnij Post

Niedawne doniesienia o atakach hakerskich na popularne strony internetowe przypominają nam, jak ważne jest zabezpieczenie naszych witryn przed cyberzagrożeniami. Jeśli prowadzisz stronę opartą na WordPressie, musisz być szczególnie czujny, ponieważ platforma ta, choć niezwykle funkcjonalna, jest również częstym celem ataków. W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które pomogą Ci wzmocnić bezpieczeństwo Twojej strony – od wyboru odpowiedniego hostingu, przez regularne aktualizacje, po stosowanie silnych haseł i dwuskładnikowej autoryzacji. Dowiesz się również, jak ograniczyć dostęp do panelu administracyjnego oraz jak regularnie tworzyć kopie zapasowe i monitorować swoją witrynę. Dzięki tym praktycznym wskazówkom, Twoja strona będzie lepiej chroniona przed potencjalnymi zagrożeniami, co pozwoli Ci spać spokojniej i skupić się na rozwijaniu swojego biznesu.

Wybór Bezpiecznego Hostingu dla WordPressa

Wybór odpowiedniego hostingu to fundament bezpieczeństwa Twojej strony WordPress. Bezpieczny hosting powinien oferować regularne kopie zapasowe plików oraz bazy danych, ochronę DDoS oraz certyfikaty SSL. Te elementy są kluczowe, aby chronić Twoją stronę przed potencjalnymi zagrożeniami. Dobrze jeżeli hosting zawiera   dodatkową warstwę zabezpieczenia wordpressa np. przez wykorzystanie technologii modSecurity, Imunify360 oraz inteligentne blokowania zapytań do API strony na wordpressie.

Porównując różne opcje hostingowe, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Regularne kopie zapasowe zapewniają, że w razie awarii lub ataku hakerskiego, Twoje dane będą bezpieczne. Ochrona DDoS chroni przed atakami, które mogą przeciążyć serwer i unieruchomić Twoją stronę. Certyfikaty SSL są niezbędne do szyfrowania danych przesyłanych między użytkownikami a serwerem, co zwiększa zaufanie użytkowników i poprawia pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Poniżej znajduje się tabela porównująca różne opcje hostingowe pod kątem bezpieczeństwa:

Dostawca

Regularne Kopie Zapasowe

Ochrona DDoS

Certyfikaty SSL

Dodatkowe warstwy ochronne

Hostido

Tak

Tak

Tak

ModSecurity oraz Imunify360

Nazwa

Tak

Tak

Tak, dodatkowo płatne

WAF

LH

Tak

Tak

Tak

Tak, możliwa niska skuteczność WAF

Podsumowując, wybór odpowiedniego hostingu to pierwszy krok w zabezpieczaniu Twojej strony WordPress przed atakami hakerskimi. Bezpieczny hosting to inwestycja, która przynosi długoterminowe korzyści, zapewniając spokój ducha i ochronę Twoich danych.

jak zabezpieczyc strone wordpress - bezpieczny hosting.webp

Aktualizacje WordPressa i Wtyczek - bezpieczeństwo WordPress

Regularne aktualizacje WordPressa i wtyczek to podstawa która pozwala zabezpieczyć stronę na wordpress przed atakami hakerskimi. Każda nowa wersja systemu i wtyczek zawiera poprawki bezpieczeństwa, które eliminują znane luki. Niektórzy preferują konfigurację automatycznych aktualizacji w WordPressie (wystarczy dodać odpowiedni kod do pliku wp-config.php lub skorzystać z wtyczek takich jak Easy Updates Manager). Natomiast my stanowczo odradzamy automatyczne aktualizacje! Prowadzi to do wielu problemów ze stabilnością i działaniem strony internetowej, ponieważ po aktualizacji strona może przestać działać, przez chociażby konflikt lub błąd jednej z wtyczek. Dlatego zalecamy zawsze robić kopie zapasowe przed aktualizacjami.

Oto kilka kroków, jak ręcznie aktualizować WordPressa i wtyczki:

  1. Wykonaj kopię zapasową z poziomu serwera.

  2. Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPressa.

  3. Przejdź do sekcji Aktualizacje w menu.

  4. Kliknij przycisk Zaktualizuj teraz przy dostępnych aktualizacjach.

  5. Sprawdź, czy wszystkie wtyczki są aktualne i zaktualizuj je, jeśli to konieczne.

Nie zapominaj, że regularne aktualizacje to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również poprawy wydajności i dodawania nowych funkcji. Dzięki nim Twoja strona będzie działać płynnie i bezpiecznie.

Używanie Silnych Haseł i Dwuskładnikowej Autoryzacji

Bezpieczeństwo Twojej strony WordPress zaczyna się od silnych haseł. Eksperci zalecają, aby hasła były długie, skomplikowane i unikalne dla każdej witryny. Unikaj oczywistych kombinacji, takich jak 123456 czy password. Zamiast tego, używaj kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych. Przykład silnego hasła to: P@ssf49(w0rd!2023#Se/c. Takie hasło jest trudniejsze do złamania przez hakerów.

Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć swoją stronę, warto skonfigurować dwuskładnikową autoryzację (2FA). 2FA dodaje dodatkową warstwę ochrony, wymagając od użytkownika podania drugiego elementu uwierzytelnienia, takiego jak kod wysłany na telefon. Możesz skorzystać z wtyczek takich jak Google Authenticator, Authy czy Duo Security, które oferują łatwą konfigurację i wysoką skuteczność. Aby skonfigurować 2FA, zainstaluj wybraną wtyczkę, zeskanuj kod QR za pomocą aplikacji na telefonie i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dzięki temu Twoja strona będzie znacznie bardziej odporna na ataki hakerskie.

Ograniczenie Dostępu do Panelu Administracyjnego

Zmiana domyślnego URL logowania do WordPressa to pierwszy krok, który może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo Twojej strony. Domyślny adres logowania (wp-login.php) jest łatwym celem dla hakerów. Aby go zmienić, możesz skorzystać z wtyczek takich jak WPS Hide Login lub iThemes Security. Te narzędzia pozwalają na szybkie i proste ustawienie niestandardowego URL logowania, co utrudnia nieautoryzowany dostęp. Kolejnym krokiem jest ograniczenie liczby prób logowania. Hakerzy często używają ataków typu brute force, aby odgadnąć hasło. Wtyczki takie jak Limit Login Attempts Reloaded lub Login LockDown pozwalają na ustawienie limitu prób logowania, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Po określonej liczbie nieudanych prób, adres IP zostaje zablokowany na określony czas. Aby skonfigurować te wtyczki, postępuj zgodnie z poniższymi krokami: 1. Zainstaluj i aktywuj wybraną wtyczkę. 2. Przejdź do ustawień wtyczki w panelu administracyjnym WordPressa. 3. Ustaw niestandardowy URL logowania lub limit prób logowania zgodnie z własnymi preferencjami. 4. Zapisz zmiany i przetestuj nowe ustawienia, aby upewnić się, że działają poprawnie. Pamiętaj, że regularne aktualizacje i monitorowanie ustawień zabezpieczeń są kluczowe dla utrzymania strony w pełni chronionej.

Regularne Kopie Zapasowe i Monitorowanie Strony

Bezpieczeństwo Twojej strony WordPress zaczyna się od regularnych kopii zapasowych. Automatyczne kopie zapasowe to nie tylko wygoda, ale i konieczność. W przypadku ataku hakerskiego, awarii serwera czy błędu użytkownika, kopie zapasowe pozwalają na szybkie przywrócenie strony do poprzedniego stanu. 

Z życia wzięte: Ostatnio skontaktował się z nami właściciel firmy, który posiadał 3 strony na jednym hostingu. Przez słabe hasło włamał się haker do strony. Niestety to nie koniec problemów. Hosting nie był poprawnie skonfigurowany przez poprzedniego administratora i nie zawierał separacji stron. Przez to mając dostęp do jednej strony, haker mógł zainfekować dwie kolejne. W tym momencie miał już władzę nad wszystkimi instalacjami wordpress i mógł korzystać z całego hostingu, mając de facto dostęp do wszystkich katalogów i edycji plików z poziomu panelu administratora. Pierwsze co zrobiliśmy to zmiana haseł i kont do bazy danych. Następnie Przywróciliśmy kopie zapasowe z nocy poprzedniego dnia i zmieniliśmy dane konfiguracyjne wordpressa. Dzięki temu stare hasła przestały działać, a nawet jeżeli haker pobrał dane do bazy danych, to już nie miał również do niej dostępu. Wprowadziliśmy systemy bezpieczeństwa, włączyliśmy separację stron i udało się uratować wszystkie strony i zabezpieczenie wordpressa powiodło się!

Czy wordpress jest bezpieczny?

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie. Jest to plusem i minusem jednocześnie. Z jednej strony, ogromna popularność oznacza dostęp do niezliczonych wtyczek, motywów i wsparcia społeczności. Z drugiej strony, przyciąga uwagę hakerów, którzy stale poszukują luk w zabezpieczeniach, aby przeprowadzać ataki na strony internetowe.

WordPress, jako otwarty system, jest stale rozwijany i aktualizowany. Dzięki aktywnej społeczności deweloperów, problemy z bezpieczeństwem są szybko wykrywane i naprawiane. Regularne aktualizacje są kluczowe, aby zapewnić, że nasza witryna jest chroniona przed najnowszymi zagrożeniami. Wystarczy jedno kliknięcie, aby zaktualizować system do najnowszej wersji, co jest nieocenione w walce z cyberprzestępczością.

Niemniej jednak, popularność WordPressa sprawia, że jest on atrakcyjnym celem dla hakerów. Cyberprzestępcy ciągle poszukują nowych sposobów na włamanie się do witryn, wykorzystując luki w zabezpieczeniach. Dlatego tak ważne jest, aby nie polegać wyłącznie na wtyczkach zabezpieczających. Owszem, wtyczki mogą pomóc, ale same w sobie mogą również stać się celem ataków. W przeszłości zdarzały się przypadki, gdy popularne wtyczki były wykorzystywane przez hakerów do przeprowadzania ataków na tysiące stron.

Warto również pamiętać, że używanie zbyt wielu wtyczek może negatywnie wpłynąć na wydajność naszej strony. WordPress, skanując witrynę w poszukiwaniu zagrożeń, może obciążyć serwer, co spowolni działanie strony i zniechęci użytkowników. Dlatego zamiast polegać na jednej wtyczce zabezpieczającej, warto zastosować kompleksowe podejście do bezpieczeństwa.

Nie używaj wtyczek jak Wordfence do zabezpieczenia strony

Często w pierwszej kolejności sięgamy po wtyczki zabezpieczające, takie jak Wordfence. Choć mogą wydawać się one szybkim i łatwym rozwiązaniem, to jednak dobrym rozwiązaniem nie są.

Paradoksalnie, same wtyczki zabezpieczające mogą stać się celem ataków hakerskich. Hakerzy często szukają luk w popularnych wtyczkach, aby zyskać dostęp do wielu witryn jednocześnie. Wtyczki takie jak Wordfence, ze względu na swoją popularność, mogą być atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców.

W przeszłości wykrywano luki w zabezpieczeniach popularnych wtyczek, które pozwalały na zdalne wykonanie kodu lub eskalację uprawnień. Takie incydenty mogą prowadzić do poważnych naruszeń bezpieczeństwa na witrynach korzystających z tych wtyczek.

Czy warto skorzystać z usług profesjonalnego zabezpieczenia wordpress

Zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalnego zabezpieczenia WordPress. Choć WordPress oferuje wiele narzędzi i wtyczek do samodzielnego zarządzania bezpieczeństwem, profesjonalne usługi zapewniają dodatkową warstwę ochrony. Eksperci ds. bezpieczeństwa mają głęboką wiedzę i doświadczenie w identyfikowaniu i eliminowaniu zagrożeń, co pozwala na skuteczniejsze zabezpieczenie strony.

Skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy kompleksowy audyt bezpieczeństwa Twojej witryny. Zarekomendujemy niezbędne zmiany i wdrożymy je, aby Twoja strona była bezpieczna jak nigdy dotąd. Znamy się na WordPressie jak nikt inny, więc możesz być pewien, że Twoja witryna jest w dobrych rękach. Inwestycja w profesjonalne zabezpieczenie to inwestycja w spokój ducha i długoterminowe bezpieczeństwo Twojej witryny. Skontaktuj się z nami już dziś!

Najczęściej Zadawane Pytania

Jakie są najczęstsze zagrożenia dla stron WordPress?

Najczęstsze zagrożenia to ataki typu brute force, złośliwe oprogramowanie, ataki DDoS, oraz luki w zabezpieczeniach wtyczek i motywów.


Czy darmowe wtyczki bezpieczeństwa są skuteczne?

Wiele osób w środowisku Wordpress twierdzi, że tak. Natomiast jako programiści i doświadczeni specjaliści w sektorze cybersecurity mamy duże negatywne doświadczenia i odradzamy korzystanie z wtyczek zabezpieczających strony


Czy certyfikat SSL jest naprawdę konieczny?

Tak, certyfikat SSL jest kluczowy dla zabezpieczenia danych przesyłanych między użytkownikami a stroną. Dodatkowo, strony z SSL są lepiej oceniane przez wyszukiwarki.


Jak mogę sprawdzić, czy moja strona została zhakowana?

Możesz użyć wtyczek do monitorowania bezpieczeństwa, które skanują stronę pod kątem złośliwego oprogramowania i podejrzanych aktywności. Regularne monitorowanie logów serwera również może pomóc w wykryciu nieautoryzowanych działań.


Czy mogę samodzielnie zabezpieczyć swoją stronę, czy potrzebuję specjalisty?

Podstawowe zabezpieczenia, takie jak aktualizacje, silne hasła i wybór hostingu, blokada ilości logowania, można wdrożyć samodzielnie. Jednakże, w przypadku bardziej zaawansowanych zagrożeń lub dużych stron, warto skonsultować się ze specjalistą ds. bezpieczeństwa.

Bezpłatna
Konsultacja

Porozmawiajmy o Twoim projekcie i zbudujmy stronę internetową, która zarabia i osiąga cele!